Konfüçyüsçü yönetim düşüncesi: Joseon Hanedanlığı
The thought of Confucian administration: Joseon Dynasty
- Tez No: 490720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Tarih, Philosophy, Public Administration, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, kültür kavramı kapsamında felsefenin, yönetim düşüncesine etkisinden bahsedilmiştir. Bu bağlamda, Çin merkezli Konfüçyüsçülük felsefesinin, Joseon Hanedanlığı yönetimine etkileri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Çin felsefesinin özellikleri ve önemli iki felsefe okulu, Taoizm ile Konfüçyüsçülük üzerine genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Konfüçyüsçü yönetim düşüncesi incelenmiştir. Konfüçyüsçü yönetim düşüncesinin incelemesi aşamasında yalnızca felsefenin kurucusu olan Konfüçyüs'ün fikirleri değil, takipçilerinin yorumlamaları da dikkate alınmıştır. Bu bağlamda Konfüçyüs'ün en önemli iki takipçisi Mensiyus ve Xunzi'nin görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra Konfüçyüsçülüğün metafizik öğeler ile geliştirilmiş bir hâli olan Neo-Konfüçyüsçülük üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise devlet ideolojisinin Konfüçyüsçülük olduğu Joseon Hanedanlığı döneminde yönetim düşüncesinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde, yönetimde resmi ideoloji olarak kabul edilen Konfüçyüsçülük ve Neo- Konfüçyüsçü bilginlerden oluşan yönetici sınıf yangban üzerinden Joseon Hanedanlığı yönetimindeki bürokratik-aristokratik yapılanma incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Joseon Hnedanlığı'nda Konfüçyüsçü yönetim ve modern Kore kamu yönetimine etkileri üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of introduction, three chapters and the conclusion. In the introduction, the influence of philosophy on the concept of administration is mentioned in the context of culture. In this context, the influence of Chinese-based philosophy of Confucianism on the Joseon Dynasty administration is emphasized. In the first chapter, general information about Taoism and Confucianism, which are the characteristics of Chinese philosophy and two important schools of philosophy, are given. In the second chapter, Confucianist thought of administration is examined. In the course of examining the idea of Confucian government, not only the ideas of Confucius, the founder of philosophy, but also the interpretations of followers were taken into account. In this context, the ideas of the two most important followers of Confucius, Mensiyus and Xunzi, are mentioned. Later on, Neo-Confucianism, which was developed with metaphysical items of Confucianism, is emphasized. In the last chapter, the idea of government in Joseon Dynasty during which the state ideology was Confucianism is mentioned. In addition, this chapter examines the bureaucratic-aristocratic structure of the Joseon Dynasty through the ruling class yangban, which consist of Confucianism and Neo-Confucian scholars who are recognized as official ideologies in government. In the conclusion, a general evaluation was made on the influence of the Confucian administration and it's effects on modern Korean public administration in the Joseon Dynasty.