Küreselleşmenin Türkiye'de kamu yönetimine ve hukuka etkileri
Effects of globalization in Turkey's public administration and law
- Tez No: 209485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak, iletişim, enformasyon ve bilişim alanında gerçekleşen hızlı değişim uluslar arasındaki sınırların önemini ortadan kaldırmıştır. Küreselleşme hayatın her alanında etkili olmakta, sosyal yaşamın vazgeçilmez unsurları olan örgütleri değişmeye zorlamaktadır. Devlet ve kamu yönetimi anlayışı da bu değişim olgusunun dışında kalmamaktadır. Modernleşmenin yeni bir görünümü sayılabilecek küreselleşme olgusu, bir yönden ulusal ve ulusaltı düzeylerde yeni yönetişim modellerini zorunlu kılarken, diğer yönden ülkelerin ulusüstü düzeyde ortak çıkarlarını gözeten ve koruyan örgütlenmelere katılımlarını ön plana çıkarmıştır. Etkin devlet anlayışı ve e-devlet uygulamaları yönetim sistemini değiştirdiği gibi, demokrasi ve insan hakları için yeni açılımlar sunmaktadır. Küreselleşmeden en fazla etkilenen alanlardan biri olan hukuk, ekonomi ve teknoloji ile birlikte, küreselleşme sürecinin lokomotiflerinden birini teşkil etmektedir. Evrensel norm veya standartların dünya yüzeyinde etkili hale gelmeye başlaması hukukun üstünlüğü ilkesine küresel bir boyut kazandırmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte uluslararası alanda yeni bir hukuk türü olarak uluslarüstü hukuk belirmeye başlamış, insan hakları hukuku da devletlerin iç meselesi olmaktan çıkmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni, insan haklarına genişlik ve derinlik kazandıracak bir şekilde yorumlamak suretiyle, Avrupa Mahkemesi insan hakları hukukunun sadece Avrupa'da değil, bütün dünyada ana referansı haline gelmeyi başarmıştır. Böylece küreselleşme süreci, uluslararası kamu hukuku yanında ulusal ve uluslar arası özel hukuku da yeniden biçimlendirmektedir. Bu çalışmada kamu yönetimi ve hukukun değişim karşısındaki duruşu küreselleşme kavramı açısından değerlendirilmekte, özellikle son yıllarda sıkça gündeme gelen yapısal değişim ve yapısal uyum kavramlarının uygulamadaki yeri küreselleşme kavramı ile sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid changes, due to the developments in science, technology, and economics, on the grounds of communication, information and acquaintance have diminished the importance of international borders. Globalization had impacts on almost every field of life, and enforces organizations as indispensable elements of social life to change. The state and public administration mentality is not an exception for involving in structural adjustment efforts. As well as effective state mentality and e-state practices alter administration system, they submit new expansions for democracy and human rights. Law, one of the areas to be most affected from globalization, constitutes one of the propulsive means of globalization process together with economy and technology. Universal norms? and standards? starting to be effective over the world, gives global dimension to the rule of law Along with globalization, supra-national law, a new type of law, has started to appear in international field and human rights law hasn?t been regarded as interior issues of the states any more/any longer. By interpreting the European Convention on Human Rights in a way/manner of giving human rights width and profundity, European Court accomplished/achieved to become the main reference of the law of human rights not only in Europe but also all over the world. Thus, globalization process, puts national and international private law into a form alongside the international public law again In this study, posture of public administration and law in respect to change for structural adjustment is elaborated in the concept of globalization, and concepts of structural change and structural adjustment are confronted with the concept of globalization.