Erken dönem Roman Polanski sinemasında ödipal üçgen
The oedipal triangle in early Roman Polanski cinema
- Tez No: 490769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, bir auteur olarak ele alınan Roman Polanski'nin erken dönem film örneklerinde, Freudyen ödipal kuramdan yola çıkılarak psikanalitik film çözümlemesi tekniği ile kurgusal erkek karakterlerin kişilik dinamikleri analiz edilmektedir. İncelenecek filmler özelinde, Freudyen kuramın erkek ödipal karmaşası kavramının bir anlatıcı olarak Polanski'yi ne denli etkilediği tartışılmaktadır. Çalışma, Oedipus karmaşası kavramını ele alırken ödipal süreci biyolojik mekanizmalarla ilintilemek yerine, ödipal anlatının ataerkil ve heteronormatif sistemin bir ürünü olarak, toplumsallaşmanın her aşmasında yeninden üretilen bir örüntü olduğu varsayımına dayanmaktadır. Çalışmada ayrıca, ödipal karmaşa kavramının, anlatıbilimde ödipal yörünge adı verilen izleği takip etmeyen filmlerde de etkili rol oynayabileceği iddia edilmektedir. Toplumsal yaşama dair izler taşıyan bir alan olan sinemada, kurgusal karakter dinamiklerinin ödipal anlatıdan çokça etkilendiği görüşü savunulmuştur. Bu bağlamda çalışmada, ele alınan filmler ödipal yörüngeyi takip etmese de karakterlerin geleneksel cinsel örüntüleri içselleştirmesi nedeniyle ödipal karmaşa kavramından etkilendikleri görüşü savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the personality dynamics of fictional male characters in early example films of Roman Polanski, as one of the most influential auters, by psychoanalytic film analysis technique, which is based on the oedipal complex notion of Freudian psychoanalytic theory. Through the selected films, it is argued how Polanski as a narrator was affected by the concept of Freudian oedipal complex. The study is based on the assumption that the oedipal narrative is a product of the patriarchal and heteronormatic system, a pattern that is reproduced in every step of socialization, rather than associated with biological mechanisms. In this study also, it is argued that the concept of oedipal complex may have an effective role in films that do not follow the oedipal trajectory. The cinema as a space for traces of social life, in which the fictional characters are heavily influenced by the dynamics of the oedipal narratives. It is argued that although the selected films do not follow the oedipal trajectory, the characters are influenced by the concept of the oedipal complex because of following traditional sexual patterns