Kadına yönelik özel alanda şiddet karşısında devlet sorumluluğu ve Türk hukuk sistemi
State responsibility regarding violence against women in the private sphere and Turkish law system
- Tez No: 490770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Kadına yönelik şiddet, yaşamın farklı alanlarında farklı şekillerde karşımıza çıkan, başta kadın ve erkek arasındaki eşitsiz güç ilişkileri olmak üzere pek çok faktörün bir araya gelmesiyle doğan kolektif bir olgudur. Yaşamın farklı alanlarında karşımıza çıksa da, istatistiklerle desteklendiği üzere kadınlar en çok yakın ilişkileri olan erkeklerden şiddet görmektedirler. Bu çalışmada, kadınların tanıdıkları ve yakın ilişkileri olan erkeklerden gördükleri şiddet, genel hatlarıyla“kadına yönelik özel alanda şiddet”kavramına karşılık olarak kullanılmış ve konu şiddetin bu türüyle sınırlandırılmıştır. İstanbul Sözleşmesi'ne göre; kadına yönelik şiddet, kadınlara yönelik ayrımcılığın bir türü ve bir insan hakları ihlalidir. Kadına yönelik özel alanda şiddet söz konusu olduğunda fail, devlet dışı bir şahıs olsa da, devlet, bu ihlalden gereken özeni gösterme yükümlülüğü çerçevesinde sorumludur. Çalışmanın ilk hedefi uluslararası insan hakları hukukuna göre bu yükümlülüğün kapsamının ve içeriğinin tespitidir. Bu hedef doğrultusunda, uluslararası insan hakları belgeleri ve insan hakları kurumlarının içtihatları incelenerek özen gösterme yükümlülüğünün çerçevesi ortaya konulmuştur. İkinci bölümdeyse, kadına yönelik özel alanda Şiddetle mücadelede Türk hukuk sistemini daha etkili hale getirmek üzere atılması gereken adımların neler olduğunun, özen gösterme yükümlülüğünün tespit olunan çerçevesi esas alınarak ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women, which appear in different areas of life in different ways, is a collective phenomenon rising of a combination of many factors, including foremost the unequal power relations between men and women. Even this phenomenon appeares in different areas of life, as it is supported by statistics, women subjected to violence by male intimates. In this study, women subjected to violence by male intimates is aimed correspond to the term of“violence against women in the private sphere”and subject is limited by this type of violence. According to the Istanbul Convention; violence against women is a type of discrimination against women and a human rights violation. Even the perpetrator of violence against women in the private sphere is a non-state actor, the state has the responsibility within the scope of due diligence principle. The first objective of the study is to determine the scope and content of this principle according to international human rights law. In line with this objective, the scope of due diligence principle is revealed by evaluating international human rights instruments and the jurisprudence of human rights institutions. In the second chapter, it is aimed to reveal necessary actions in Turkish legal system to struggle with violence against women in the private sphere with the reference to determined due diligence principle.