Socioeconomic factors and renewable energy adoption in Pakistan and Türkiye
Pakistan ve Türkiye'de sosyoekonomik faktörler ve yenilenebilir enerji benimsenmesi
  1. Tez No: 893435
  2. Yazar: ISMA SALEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pakistan ve Türkiye enerji ihtiyaçlarını karşılamak için büyük ölçüde ithal fosil yakıtlara bel bağlamaktadır. Pakistan, mevcut altyapısında yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vererek enerji kıtlığını giderme yolunda ilerleme kaydetmektedir. Pakistan'ın enerji sorunlarını azaltmak için rüzgar enerjisi ve güneş PV (fotovoltaik) teknolojileri gibi bir dizi proje ya faaliyete geçmiş ya da geliştirilme aşamasındadır. Yeni Pakistan hükümeti 2030 yılına kadar tüm elektrik üretiminde yenilenebilir enerji oranını %30'a çıkarmak istemektedir. Ancak Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları açısından Pakistan'ı geride bırakmaktadır; örneğin ülke 186 aktif rüzgar enerjisi tesisine ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmada, sosyoekonomik değişkenler ile Pakistan ve Türkiye'nin iki farklı bağlamında yenilenebilir enerjinin benimsenmesi arasındaki karmaşık etkileşimler incelenmektedir. Karmaşık sosyoekonomik süreçlerin anlaşılması, bu ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş zorunluluğu ile mücadele ederken çok önemli hale gelmektedir. Bu çalışma, literatürün kapsamlı bir analizi yoluyla her iki ülkede de yenilenebilir enerji teknolojisinin benimsenmesini etkileyen önemli faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kamu bilinci, eğitim ve gelir düzeyleri gibi değişkenleri analiz eden bu araştırmanın amacı, yenilenebilir enerji ortamını etkileyen eğilimleri bulmaktır. Bu tez, eşitlikçi ve başarılı bir geçişi teşvik etmek için sosyoekonomik konular ile yenilenebilir enerji politikalarının oluşturulması arasındaki boşluğu doldurmanın önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak araştırmamız, Pakistan ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesinde odak gruplara rehberlik edebilecek bilgiler sağlayarak sürdürülebilir kalkınma hakkındaki daha geniş tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistan and Türkiye rely heavily on imported fossil fuels to satisfy their energy needs. Pakistan is making progress towards addressing the energy scarcity by emphasising renewable energy sources in its existing infrastructure. In order to lessen Pakistan's energy problems, a number of projects—such as wind power and solar PV (photovoltaic) technologies—are either operational or in the process of being developed. By 2030, the new Pakistani government wants to raise the percentage of renewable energy in all electricity generation to 30%. However, Türkiye outperforms Pakistan in terms of renewable energy resources; the nation is home to 186 active wind power facilities, for instance. The complex interactions between socioeconomic variables and the uptake of renewable energy in the two very different contexts of Pakistan and Türkiye are examined in this study abstract. Comprehending the intricate socioeconomic processes becomes crucial as these countries struggle with the necessity of shifting to renewable energy sources. This study intends to uncover important factors impacting the adoption of renewable energy technology in both nations through a thorough analysis of the literature. Finding trends that influence the renewable energy landscape is the aim of this research, which analyses variables including public awareness, education, and income levels. In order to promote an equitable and successful transition, the abstract emphasises the significance of bridging the gap between socioeconomic issues and the creation of renewable energy policies. In the end, our research adds to the larger conversation about sustainable development by providing information that might guide focused groups in encouraging Pakistani and Turkish use of renewable energy.