The Dunki migration and crossing borders: Examining the human security complexities and consequences of irregular migration from Pakistan to Türkiye
Dunki göçü ve sınır geçişleri: İnsan güvenliği karmaşıklıkları ve Pakistan'dan Türkiye'ye düzensiz göçün sonuçlarının incelenmesi
- Tez No: 940534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MD NAZMUL ISLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Asya ile Avrupa arasında köprü görevi gören stratejik bir geçiş ve varış ülkesi olan Türkiye'ye yönelik Pakistan kaynaklı düzensiz göçün karmaşık güvenlik, ekonomik ve insani dinamiklerini incelemektedir. Nitel bir yaklaşım benimseyen çalışma, göçün itici faktörlerini, geçiş sürecinde karşılaşılan zorlukları, Türkiye üzerindeki sosyoekonomik etkileri ve güvenlik kaygıları ile insani sorumluluklar arasında denge kurmaya çalışan politika yanıtlarını ele almaktadır. Pakistan'dan kaynaklanan düzensiz göç, büyük ölçüde ekonomik sıkıntılar, işsizlik, siyasi istikrarsızlık ve sınırlı yasal göç yolları gibi etkenlerden beslenmektedir. Toplumsal baskılar ve yurt dışında daha iyi yaşam fırsatlarına dair umut, bireyleri kaçakçılık yapan gayriresmî ağlar aracılığıyla tehlikeli yolculuklara çıkmaya sevk etmektedir. Genellikle İran üzerinden geçen bu rotalar ve Türkiye'ye yönelik riskli geçişler, göçmenleri fiziksel ve psikolojik risklere, istismara ve ciddi maddi yüklere maruz bırakmaktadır. Bu durum aynı zamanda Türkiye açısından da kamu hizmetleri üzerindeki baskı, ekonomik kırılganlıklar ve belgesiz nüfusla bağlantılı güvenlik kaygıları gibi çeşitli zorlukları beraberinde getirmektedir. Göçün güvenlik odaklı politikalar ve söylemlerle ele alınması, sınır kontrollerinin sıkılaştırılmasına yol açmakta ve ulusal güvenlik ile göçmen haklarının dengelenmesine ilişkin etik soruları gündeme getirmektedir. Bu araştırma, düzensiz göçü kolaylaştıran göçmen-aracı ağlarının rolüne dikkat çekmekte; bu sistemlerdeki istismarı ve organize suç yapılarıyla olan ilişkileri vurgulamaktadır. Hem Pakistan'ın hem de Türkiye'nin, düzensiz göçün temel nedenlerini ele alma ve savunmasız grupları koruma konusundaki mevcut göç yönetimi çerçevelerini ve mücadele stratejilerini ön plana çıkarmaktadır. Çalışma, iki ülkenin ikili anlaşmalar ve göç yönetimi stratejileri dâhilindeki politika yanıtlarını değerlendirmekte; düzensiz göçün nedenlerinin ele alınması ve Türkiye ile Pakistan arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için koordineli çabaların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the complex security, economic, and humanitarian dynamics of irregular migration from Pakistan to Türkiye, a strategic transit and destination country bridging Asia and Europe. Using a qualitative approach, the study examines the drivers of migration, the challenges faced during transit, the socioeconomic impacts on Türkiye, and the policy responses that balance security concerns with humanitarian obligations. Irregular migration from Pakistan is primarily fueled by economic hardship, unemployment, political instability, and limited legal migration pathways. Societal pressures and the promise of better opportunities abroad further motivate individuals to undertake perilous journeys facilitated by informal networks of smugglers. The routes, often traversing Iran and involving dangerous crossings into Türkiye, expose migrants to physical and psychological risks, exploitation, and financial burdens. It also brings different challenges for Türkiye, including strains on public services, economic vulnerabilities, and security concerns linked to undocumented populations. The securitization of migration in policy and discourse has led to stricter border controls, raising ethical questions about balancing national security with migrants' rights. This research highlights the role of migrant-agent networks in facilitating irregular migration, emphasizing the exploitation within these systems and their links to organized crime. It underscores the current migration management frameworks and combat strategies of both Pakistan and Türkiye in addressing the root causes of irregular migration and protecting vulnerable populations. The study evaluates policy responses of both countries, including bilateral agreements and migration management strategies. It identifies the importance of coordinated efforts between Türkiye and Pakistan to address the drivers of irregular migration and enhance bilateral relations.