Sağlık kurumlarında insan kaynakları uygulamaları sorunlar ve çözüm önerileri Van Dursun Odabaş Tıp Merkezi örneği
Problems and solution proposals for human resource applications in health care Van Dursun Odabash Medical Center sample
  1. Tez No: 490788
  2. Yazar: MURAT ÇOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde toplumsal ve yönetsel alanda meydana gelen gelişmelerin bir sonucu olarak örgütlerde personel yönetimi kavramının ve uygulamalarının yerini dinamik ve örgütsel ortama daha uygun İnsan Kaynakları Yönetiminin aldığı görülmektedir. İnsan kaynakları ve insan kaynakları yönetimi, son yıllarda üzerinde en çok durulan ve tartışılan konular arasında yerini almaktadır. İKY geleneksel personel yönetiminin modern bir ifadesi ve yenilikçi yorumudur. Gün geçtikçe artan küresel rekabet ortamında örgütler, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünü elde edebilmek için insan kaynaklarının başlıca bir kaynak olduğunu kabul etmektedirler. Bir örgütün öz kaynakları, maddi imkânları ne kadar iyi olursa olsun, eğer bu yapıyı etkin bir şekilde çalıştırabilecek insan kaynaklarına sahip değilse, örgütsel amacını gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu durumda; çağı yakalayabilmek ve örgütü daha ileriye taşımak adına en kritik faktör İnsan Kaynağı ve bu değerli kaynağa yapılacak yatırımlardır. Sağlıklı bir hayatın devam ettirilmesinde ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesinde sağlık çalışanlarının önemi büyüktür. Bu nedenle sağlık alanında çalışan personelin sayısı, eğitimi ve hizmet verdiği birimler kadar sağlıkta insan gücünün, çağdaş sağlık hizmeti ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgi ve beceriye sahip, sağlık sorunlarını takım anlayışı içinde çalışarak çözebilecek şekilde evrensel niteliklere ve ülke gerçeklerine göre yetişmiş insanlardan oluşması büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi özelinde sağlık kurumlarının insan kaynakları uygulamalarında karşılaşılan sorunları tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 1600 çalışanı olan Dursun Odabaş Tıp Merkezi çalışanları ile sınırlı tutulmuştur. Bu araştırmada; üç bölüm ve yirmi yedi sorudan oluşan anket çalışması kullanılmıştır. Anketin uygulanacağı hastaneden izin alındıktan sonra anket formları bizzat çalışanlarla görüşülerek ve çalışmanın amacı anlatılmak suretiyle katılımları sağlanmıştır. Ankete katılacak kişiler akademik, idari, sağlık, teknik, temizlik, sekretarya ve güvenliği kapsayacak şekilde geniş seçilmiş, katılımcıların eğitim düzeylerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, meslek gruplarına göre demografik çerçevesi de geniş tutularak, sonuçların daha objektif çıkması amaçlanmıştır. Bu çalışma için 1000 adet anket formu dağıtılmış, bunlardan 475 anket cevaplanarak toplanmış ve 458 anket değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmamızdaki kategorik değişkenler Sayı ve Yüzde olarak ifade edilmiştir. Gruplar ile Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in social and managerial fields today, personnel management concept and applications in organizations are being replaced with dynamic Human Resources Management that is more suitable for organizational environment. Human resources and human resources management are one of the most elaborated and discussed subjects of recent years. Human Resources Management (HRM) is a modern representation and innovative interpretation of conventional personnel management. In an increasingly competitive global atmosphere, organizations acknowledge that human resources are prominent sources in achieving sustainable competitive advantage. Regardless of how good equity and financial opportunities an organization possesses, it would be impossible to realize its organizational purpose if it lacks the human resources that would enable efficient operation of this structure. In this case, the most critical factors in keeping up with the era and moving the organization forward are Human Resources and investments on this valuable source. Healthcare professionals are very important in terms of maintaining a healthy life and improving the public health. Therefore, having a healthcare labor force that is consisted of individuals who are trained in line with universal qualifications and national facts, having adequate knowledge and capability, and able to meet modern healthcare needs and provide solutions to health problems by working with a teamwork approach is as important as the number of personnel employed in health industry, their education and the departments they work for. This research is conducted exclusively within Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center to identify the problems encountered by healthcare organizations with regards to human resources and limited to the approximately 1600 employees of Dursun Odabaş Medical Center. A survey consisted of three sections and twenty-seven questions are used in this research. Upon receiving the approval of the hospital subject to the survey, personnel participation to the survey was enabled by conducting one on one interviews and explaining the study purpose. More objective results were aimed by selecting survey participants from a wide range of departments to cover academic, administration, healthcare, technical, secretary and security, and by broadening the demographic framework based on education level, age, gender, profession groups of the participants.1000 survey forms were distributed for this study, 475 surveys were answered and collected and 458 of these were evaluated. Categorical variables in this study were represented as Number and Percentage. Chi-squared test was applied for determining the relation between Groups and Categorical variables.