Bölgesel kalkınmada sivil toplum kuruluşlarının rolü: Van örneği
The role of non-governmental organizations in regional development: Van sample
  1. Tez No: 490810
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIMÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde küreselleşen dünyada kalkınma dünyadaki bütün ülkelerin neredeyse ortak bir sorunu olmuştur. Fakat, kalkınma sadece günümüzde ortaya çıkan bir sorun olmamakla birlikte, insanoğlunun varoluşundan beri temel bir sosyo-ekonomik sorun olmuştur.Bu nedenle, ülkeler kalkınma sorununu ortadan kaldırmak için çeşitli politikalar üretmişlerdir. Son zamanlarda ülkelerin kalkınmasında sivil toplum kuruluşlarının da çok önemli katkıları olduğu aşikârdır.Özelliklede bölgesel kalkınmada sivil toplum kuruluşlarının önemi günden güne artmaktadır. Bu tez çalışmasında, bölgesel kalkınmada sivil toplum kuruluşları(STK)'nın rolü ortaya konulmaya çalışılacaktır.Bölgesel kalkınma tanım ve kapsamı ile sivil toplum kuruluşları(STK)'nın tanım ve kapsamı tarihsel süreçteki gelişimi açıklanmaya çalışılacaktır. Uygulama kısmında, yapılan anket çalışmasıyla da Van ilinin kalkınmasında sivil toplum kuruluşları(STK)'nın etkisi ele alınacaktır. Van ili bazında uygulanacak anket çalışmasıyla belirlenen değişken faktörlerin ilişki düzeyleri yapılacak analiz sonucunda ortaya konacaktır.Araştırmamızda ağırlıklı olarak kalitatif ve kantitatif araştırma yöntemlerinin kullanılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, development has become a common problem for all countries in the world. Development is not only a problem that arises today, but has been a fundamental socio-economic problem since the existence of mankind. For this reason, countries have produced various policies to remove or eliminate the problem of development. In the recent years,it is obvious that civil society organizations are also very important contributors development of countries. In particular, the importance of civil society organizations in regional development is increasing day by day. In this thesis, the role of non-governmental organizations (NGO) in regional development will be tried to be revealed. The definition of regional development and scope of non-governmental organizations (NGO) will be tried to be explained in the historical process. In exercise part of thesis,will be discussed effect of non-governmental organizations (NGO) in the development of Van by the survey study. The relationship levels of the variable factors determined by the questionnaire study to be applied on Van province basis will be revealed as the analysis result. In our research, predominantly has been consider appropriate use of qualitative and quantitative research methods.