Racial segregation and opening chains of racism in Yusef Komunyakaa‟s Dien Cai Dau, Neon Vernacular: New and Selected Poems and Ralph Ellison‟s Invisible Man and Flying Home
Yusef Komunyakaa‟nın Dien Cai Dau, Neon Vernacular: New and Selected Poems ve Ralph Ellison‟ın Invisible Man ve Flying Home eserlerinde ırkçılık zincirlerinin açılışı ve ırk ayrımı
  1. Tez No: 490812
  2. Yazar: BARZAN NAFİE HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Pek çok edebiyat eleştirmeni ve tarihçi, beyaz ve siyah ten renkleri arasında, Amerikan toplumunun içerisinde köleliğin kaldırılmasından sonra ortaya çıkan ırk ayrımının temel bir sorun olarak kayıtlara geçtiğini iddia etmiştir. Böylesi bir ırkçılık kavramının zincirlerinin dışında, çok sayıda siyahi figür sürekli Amerika'daki sistematik olan beyaz üstünlüğünü ortadan kaldırmayı denemiştir ve diğer etnik gruplar beyazlar için çalışmaktadır. Siyahi insanlar ya da Afrikalı Amerikalılar günlük hayatın tüm aktivitelerindeki kabiliyet ve bilgilerine rağmen ikinci sınıf bir vatandaş muamelesi görmeyi kabul etmemektedirler. Bir taraftan siyahilerin edebiyata katkıları daha derine giderken ve de edebiyatın tüm dalları üzerinde bir yansıma ya da etkiye sahipken, diğer taraftan da Amerikan'ın gelişiminde ve çeşitli savaşlarda Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan bu yana yer almışlardır. Siyah edebiyatındaki neredeyse tüm figürler ırkçı beyaz topluluk yüzünden siyahi ana karakteri edebi eserlerinde sıradan, eğitimsiz, aksi, tembel, yoksul ve kültürsüz olarak göstermiştir. Siyahiler ızdıraplarının kaynağı olarak sadece kendilerinin haricinde olanları düşündü ve de suçladı fakat şair Yusef Komunyakaa ve romancı Ralph Ellison gibi Afrikalı Amerikalı yazarlar bu gibi dar düşünce anlamlarından kaçındılar ve eserlerinde ana karakterini eğitimli, çalışkan ve daha iyisi olmak için ilerleyen biri olarak resmettiler. Siyahlar aynı zamanda kendileri tarafından çokca dile getirdiği var olan durumlarda sorumluluk almışlardır. Siyah karakterleri tasvir ettiklerinden bu yana, yazılarıylaırkçılığın zincirlerini kırmışlardır ve eserleri büyük oranda beyaz insanlar tarafından da okunmaktadır. Siyahiliğin kendisi elleri ayakları IV bağlayan zincirler olarak düşünüldüğü için, mevcut iki siyahi yazar ayrımcılığın ve önyargının etkisiyle özgün sorunları göstermek ve açıklığa kavuşturmak için bu konu üzerine daha çok ışık tutmuştur. Yazarlar Amerikan toplumunun öncü ilerleyişini yansıtmak için edebi çalışmaları boyunca siyahi insanları toplumun en alt tabakasından askeri katılımlarına kadar değişikliğe uğratmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been claimed by many literary critics and historians that racial segregation is recorded as the main essential issue that existed after the abolishment of slavery inside American community between white and black skin colors. Out of chains of such racism concept, many black figures continuously attempt to uproot such systematic conception of white supremacy in the United States. Black skin colored people or African Americans do not accept to be treated as second-class citizens despite their capability and knowledge in all daily life activities. Their contributions go deeper and have a bearing or impact upon all genres of literature on one hand and participating in the development of America and engaging varies battles from the time of Revolutionary War on the other hand. Almost all black figures in Black literature depict colored protagonist inside their literary works as simple, uneducated, tempered, lazy, poor and uncultured which is resulted by the racist white community. They supposed and accused only others as a source of their suffering while African American authors, Yusef Komunyakaa the poet and Ralph Ellison the novelist avoid such narrow thinking connotation and picture their protagonist as educated, hard worker and always in progress to be better inside their literary works. Blacks also take parts of responsibility for the existing state of unfair is highly portrayed by them. Throughout their description about black characters, they have broken chains of racism by their writing style and their works have been read by wide-range white skinned people as well. Since blackness itself is considered VI as chains that tie their hands and feet, the present two black writers shed more lights upon the concept to show and clarify the authentic issue with the effectiveness of segregation and its biases. They switch black colored people during their literary works to represent pioneer advancement of the American society from the infrastructure to the military participation