Çabuk kuvvet istasyon çalışmasının 16-18 yaş grubu (e) hentbolcularda bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Exercising of the effects some motoric spesifications of handballer in 16-18 age groups (men) for circut training of quick strenght
- Tez No: 49085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
71 6. ÖZET Bu araştırmanın amacı çabuk kuvvet istasyon çalışmalarının 16-18 yaş grubu (E) hentbol takım sporlarında bazı mo torik özellik ler, teknomotorik özellikler ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkile rinin incelenmesidir. Araştırmada benzer yaş grubunda iki hentbol takımı yer al- mıştır.Kontrol grubu (n=ll) kendi takım antrenman programlarım uy gularken, deney grubuna (n=14) teknik antrenmanlara ek olarak haf tada 3 gün (6 saat) ağırlık çalışması türünden % 40-60 max. yükleme ile 1/1 sıklıkta toplam 8 hafta (48 saat) süren çabuk kuvvet istasyon çalışması programı uygulanmıştır. Her iki gruptada uygulama öncesi ve 8 haftalık sürenin so nunda yapılan ölçümlerde motorik, teknomotorik ve vücut kompozis yonu ile ilgili alan ve labaratuvar testleri yapılmış ve esli karşılaştır ma test yöntemi ile“t”değerlerini bulunmuştur. Test ve ölçüm so nuçlarından bulunan değerler karşılaştırılarak çalışmanın olumlu yada olumsuz sonuçları tespit edilmiştir. 8 haftalık antrenman programı sonunda verilere göre yapılan istatiksel değerlendirme so nucunda deney grubunun; El pençe kuvveti, bacak kuvveti, dikey sıç rama kuvveti, 20m sürat, çift el ve tek el, sağlık topu atma, 7 m'den 20 top atış sürati testi ile vücut ağırlığı ve VY % değerlerinde anlamlı düzeye gelişme saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
73 7. ABSTRACT - The purpose of this study is to be examined of the effects on soma motoric, techonomotoric characteristics and the body composition of 16 to 18 ages (M) handball team sports of quick strength station tra ining. - In the study, there hava been two handball teams which are similar age groups. While the control group arrange their own training programme (control group n= 11), the test group has been arranged the weight training programme three days a week (6 hours) in additi on to technical training programme, the quick strength training prog ramme also lasting totally 8 weeks (48 hours) with % 40-60 max loa ding 1/1 frequency has been arranged. - Before the experiment and at the and of 8 weeks, the subject about motoric, techonomotoric and body composition and the laboro- tory tests have been done. With double comparison test method“t”va lues have been found. By comparing the values found from the results of the test and the measures the positive or negative results of the study have been stabilized. At the results of statiestics evaluation done according to the datums after training programme for 8 weeks. The hand strength, leg strength, vertical jumping strength, 20 m speed, throwing health ball with one hand and double hands, from 7 metres 20 balls throwing speed body weight and the rate of BF (Body fat) of the test group development has been stabilized in a good way. (* p < 0.05 - * p < 0.01)74 - In control group, the values of throwing the health ball and 20 metres speed tests have been found in a decent level as well. (* p < 0.05 - * p < 0.01) - Related to body composition, the test groups BW's and BF's change percents between the first measure and the last measure have been found in a decent level. (* p < 0.05 - * p < 0.01) - In control group; the percents of the first and the second me asures of throwing health to ball with one hand and 20 metres speed tests have been found in a decent level. (* p < 0.05 - * p < 0.01) But the percents of the other first and the last measures are't in decent levels. - In both groups the percents of measures about, body weight withaut lipids, haven't been found ina decent level. - As the result of our study, some kinds of strength have impro ved without increasing (BW), Training of quick sstrength station have been positive effects an motoric, techonomotoric characteristics and body composition of handballers ages between 16,18 (M).