Çabuk kuvvet antrenmanının 16-17 yaş grubu güreşçilerin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The Effects of explosive power training on some physical and physiological parameters of young wrestlers aged 16-17 years
  1. Tez No: 49086
  2. Yazar: BEKİR ÇEKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
52 6- ÖZET Araştırma 16-17 yaş grubu erkek güreşçilerin, 8 haftalık süre ile yapılan çabuk kuvvet çalışmalarına katılımları ile meydana gelen bazı fizyolojik ve fiziksel parametrelerindeki değişimleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, Bursa Köy Hizmetleri güreş takımından yaş ortalaması 17.00 yıl, boy ortalaması 163.93 cm. ve vücut ağırlığı ortalaması 67.46 kg. olan 15 güreşçi deney grubunu, Bursa Ali Osman Sönmez Anadolu Meslek Lisesi güreş takımından 16.50 yıl yaş, 168.16 cm. boy ve 70.75 kg. vücut ağırlığındaki 12 öğrenci kontrol grubu oluşturarak çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Antrenman programından bir hafta önce ve sonrasında deneklerin bilimsel geçerliliği kabul edilmiş laboratuvar ve alan testleri ile vücut kompozisyonları, kuvvet, sürat testleri yapıldı. Antrenman programı öncesi ve sonrası ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması t-tesîi ile yapıldı. Yapılan ölçümler sonucunda antrenman grubunun vücut ağırlığı anaerobik güç, dikey sıçrama, squat testi, bench-press, istirahat, kalp atım sayısı, 20 mt. sürat, sağ ve sol pençe değerlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
53 7 -SUMMARY This research has been done in order to determine the changes in the physical and pysiologic parameters that occur with the group wrestlers aged 16-17 by joining explosive power training program of 8 weeks. Thus experiment group consistend of 15 wrestlers whose age-average is 17, height-average is 167.93 cm., and weight-average is 67.46 kg., and who are from Bursa Köy Hizmetleri wrestlers team and a control group consisted of 12 studets whose age-average is 16.50, height- average is 168.16 cm. and weight-average is 70-75 kg. and who are from Bursa Ali Osman Anadolu Meslek Lisesi, contributed to tills exercise as volunteers. One week before and after the training program the scientific validity of the subjects were approved. And their body compositions, strength and speed were tested by the laboratory and area tests. The comparison of measurement results of pre-tests and post-tests in training program were measured by t-tosts. As a result of these measurements they have been found differences in the weights, anaerobic strengths, vertical jups, squat tests, bench-press tests, resting heart-rates, 20 mt. sprints, and left and right elbow grip strenght of the training group.