Yetişkinlerin ölüm tutumlarının travma sonrası büyümeye etkileri: '15 Temmuz travması örneği'
Effects of adult mortality i̇n post traumatic growth: ' 15 July trauma sample'
- Tez No: 490854
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT AKCANBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; travma yaşamış yetişkinlerin travmadan önceki ölüme karşı tutumlarının, travma sonrası büyüme sürecinde hayata verdikleri anlam ve öneme, kendilerine güvenlerine ve insanlarla ilişkilerine nasıl bir etkisinin olduğunu incelemektir. Bu kapsamda; ülkemizde 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde ölen insanlara şahit olmuş 10 kişi ile görüşme yapılmıştır. İlk olarak 18 kişiye araştırmanın amacı ve işleyişi anlatılmış, araştırmayı gönüllü olarak kabul eden 10 kişi görüşmeye dahil edilmiştir. Bu araştırmada; nitel durum çalışması modeli kullanılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışmasında, bir veya birkaç duruma ilişkin etkenler bütüncül bir yaklaşımla araştırılmakta ve ilgili durumu nasıl etkiledikleri ve ilgili durumdan nasıl etkilendikleri üzerine derinlemesine araştırma yapılmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda katılımcılara 8 soru yöneltilmiş fakat bu soruların ucu açık bırakılmıştır. Cevaplar ses kaydı ile alınmış, elde edilen verilerin içerik analizi yapılarak, soruların her birine katılımcıların verdiği cevaplardan elde edilen ortak temalar belirlenmiştir. Bu temalar şu şekildedir: (1) Ölüm yen bir hayatın başlangıcıdır, (2) Ölüm insanı olgunlaştırır, (3) Ayrılık korkusu, (4) Ahirette hesap verme korkusu, (5) Değerler ve inançlar doğrultusunda bir hayat yaşama isteği, (6) 15 Temmuz olay anında yaşanılanlar, (7) 15 Temmuz olay sonrası travmatik belirtiler, (8) Şehit olma isteği, (9) Hayatın geçiciliği, (10) Kendine güvende artış.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the implications of adults who have experienced trauma to their pre-traumatic death, their attitudes towards death, the meaning they have venerated in post-traumatic growth process, and how they affect prescribing, self-confidence, and relationships with people. Within this scope, we have worked with 11 people who were injured, lost their relatives or witnessed people who were died in the events of July 15, 2016. First of all, the aim and purpose of researching explained to 18 persons and work were studied 11 people who volunteered. In this research; Qualitative case study model is used. In the case study, which is one of the qualitative research patterns, the factors related to one or several situations are investigated with a holistic approach and investigate how they affect the situation and how they are affected by the situation. The data is collected by semi-structured interview technique. In the semi-structured interview form, 8 questions were addressed to the participants, but the end of these questions was left open. Replies received by voice recording, content analysis of the data obtained, each of the questions received from the answers given by the participants in the common codes were identified. The resulting codes are determined as follows: (1) Death is a new beginning, (2) Death matures human beings (3) Fear of separating from loved ones, (4) Fear of being accountable in after life, (5) Pursuing a life in accordance with values and beliefs, (6) Experiences which were lived through during July 15th, (7) Traumatic symptoms after July, 15th, (8) Desire to reach martyrdom, (9) Temporariness of life, (10) Increase in self confidence. As a result, the significance of people to pre-traumatic death plays an important role in the post-traumatic growth process after being exposed to trauma. Not seeing death as a last resort and considering it as a new beginning makes a strong contribution to the post-traumatic growth process. In the process of growth, it enables cognitive restructuring in a healthy way. Moreover, it seems that the imposition of spiritual meanings such as death, martyrdom, and warrior of faith increased the efforts of the people to make their lives more meaningful in relation to the events they experienced.