I. Özal Hükümeti'nin ülke sporu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the first Özal Governmet of sports in Turkey
  1. Tez No: 49088
  2. Yazar: MUZAFFER GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Turgut Özal'ın kurmuş olduğu I.Özal hükümetinin ülke sporuna yaptığı yenüikler,kazandırdığı tesisler ve çıkarmış olduğu kanun ve yönetmenlikler ile icraatlarını değerlendirilmesidir. Özal'ın hayatı incelenmiştir. Konuyla ilgili kaynaklar taranmış ve çeşitli kütüphanelerde araştırmalar yapılmıştır. Konuyla ilgili insanlarla görüşülmüştür. Çalışma beş bölümde oluşmaktadır. Sporla ilgili temel bilgiler verilmiş, anayasalarda ve hükümet programlarında sporun yeri belirtilmiştir. I.Özal döneminde tesis sayılarında 1983-1987 yıllarında hızlı bir artış görülmüş, spora bütçeden ayrılan pay bu dönemde %1 'e kadar çıkmıştır. Elit sporcular ülke tamtımmda kullanılmış, ödül yönetmeliğiyle başarılı sporcular korunmuştur. Yine Türk sporu teşvik fonu yönetmeliği, 3289 sayılı Beden Terbiyesi kanunu gibi önemli kanunlar bu dönemde çıkarılmıştır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün yatırım harcamaları önceki yıllara oranla % 1 54 ' lere varmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the evaluation of the developments (laws and regulations, foundations, and other activities) in sports during the first Özal's government's period. Turgut Özal's life has been investigated. Related books have been searched. Related people have been interviewed. The study is in five parts. In this research, basic knowledge of sports and those parts related to sports in the constitution and government programs are given. It is seen that there is a rapid increase in the number of sportive foundations during the period 1983-1987. The portion for sports from the national budget increased up to 1%. During this period elite sportspeople were encouraged for international competitions to introduce Turkey in the best way. The law of physical education. No 3289, and encouragement fund regulations were made in this period. The expenses made by the General Directorate of Youth and Sport increased about 154%. In this Conclusion part, the subject is evaluated in general. This study, being prepared as a graduate thesis at the department of Physical Education of İnönü University, is this first in this area.