Doğum öncesi düzenli egzersizin hamilelerin vücut kompozisyonları ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisinin analizi
The Purpose of the studyways to analyze the effect of regular exercising on the body compositions and some physiologic parameters before pregnancy
  1. Tez No: 49089
  2. Yazar: NERKIZ KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı; doğum öncesi düzenli egzersizin hamilelerin vücut kompozisyonları ve bazı fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin analiz edilmesiydi.Elde edilen bulgular, egzersiz yapan hamile bayanlar ve egzersiz yapmayan hamile bayanların bulgularıyla karşlaştınldı. Denekler; 1995-1996 yılında Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesine gelen 35 gönüllü hamile bayandı. 15 denek egzersize düzenli olarak katılırken 20 bayan hiç egzersiz yapmadı.Ölçümlerle elde edilen verilerin egzersiz yapanlar ve yapmayanlar arasındaki karşılaştırmasında“t”testi istatistiği kullanıldı. Sonuçların analizinde 0.05 anlamlılık seviyesi esas alındı. Çalışmanın sonucunda; egzersiz yapan ve yapmayan hamilelere ait aşağıdaki değerler elde edilmiştir. Egzersiz yapan ve yapmayan hamilelerin, yaş ortalaması: 28.02±3.6 ve 25.78±4.3 yıl, boy ortalamaları 1.60*0.6 vel.59±0.4 cm., kilo ortlamalan 75.87*8.39 ve 74.86* 10.04 kg. idi, egzersize katılan ve katılmayan bayanların ön ve son test ortalamaları; mak karın ortalamaları: 114.27*8.07 cm., ve 111.70*9.40 cm., kalça ortalamaları: 114.20*8.27 ve 114.30*9.31 cm., vücut yağ yüzdeleri: 36.38*5.77 ve 32.53*7.74 gm/ml, nabız ortalamaları: 73.27*5.28 ve 95.30*3.97 aüm/dak., diastol basınç ortalaması:99.67±5.50 ve 114.50*8.88 mm/hg, hemoglobin ortalaması; 11.08*0.69 ve 1.59*1.07, ürik asit ort:4.74*0.57 ve S.47± 8.74, açlık kan şekeri ort.:9.49* 1.20 ve 63.80*34.91 olarak bulunmuştur.57 Ölçümlerin çoğunda hamilelikte egzersiz programa katılan ve katılmayan bayanların ölçüm değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Egzersize katılan grubun çocuklarının ağırlık ortalaması 3320.00± 482.64 gr. katılmayanların ki ise 2115.83*150.60 gr. istatistiki olarak daha yüksektir. Egzersize katılanların vücut yağ yüzdeleri 3 2.5 3 ±7.74 katılmayanlardan az da olsa daha iyi düzeyde idi. Egzersize katılanların kendine güven düzeyleri katılmayanlardan daha iyi düzeydeydi, egzersize katılanların tamamı sezeryansız ye normal doğum yapü. Bu araştırma bulgularından hamilelikte görülen fiziksel ve fizyolojik bir takım değişiklikler kadının hamilelik boyunca egzersiz yapma yeteneğini olumsuz yönde etkilemekle birlikte, ideal vücut ağırlığının sürdürülmesine olan etkisi psikolojik motivasyonel katkısı ve kas gücüne olan katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The purpose of the studywas to analyze the effect of regular exercising on the body compositios and some physiologic parameters before pregnancy. The obtained data was compared with that of the pregnants exercising and not exercising. Subjects were volunteer 35 pregnant women coming to Fırat University Research Hospital in 1995 and 1996. While 15 on the subjects Participated in exercising regularly, 20 of them never exercised. In the composion of the ones exercising and those not exercising, t- test was used stat is tically for the data obtained from the measurements. In the analysis of the result, 0.05 significance level was taken basically. At the result of this study, the following results were obtained be longing the pregnants exercising and to those not exercising. The mean ages of the pregnants exercising and not exercising were 28.02*3.6 and 25.78±4.3 year, the mean heights were 1.60*0.6 and 1.59*0.4 cm., the mean weights were 75.87±8.39 and 74.86± 10.04 kg. The means of the pre and post tests of the pregnants participating and not participating exercising were as follows: the max stomach averages circumfîrance were 114.27±8.07 cm. and 111.70* 9.40, their hip circumfîrance means were 114.20± 8.27 and 114.30*9.31 cm. the pereend body fat were 36.38*5.77 and 32.53*7.74 gm/ml, the mean heart rate were 73.27±5.28 and 95.30*3.97 pulse/min., diastolic pressure means were 99.67+5.50 and 114.50*8.88 mm/hg, hemoglobine means were 11.08*0.69 and 1,59*1,07, the means of uric acide were 4.74±0.57 and 5.47*8.74, the means of their blood sugar of hungriness were 9.49± 1.20 and 63.80* 34.91.59 In most of the measurements, there was no significant difference statistically between the values of the pregnants joining exercise program and those of the not joining. The mean weight of the babies of the group joining exercising was 3 320.00± 482.64 gr., that of the not joining were 2115.83d: 150.60 gr. That is statistically higher. The pereent body fat of the pregnants body joining exercising was a bit better 32.53 ± 7.74 than that of the not joining. The self confidence level of the ones joining exercising was better than that of the not joining. All of the pregnants joining exercise program normally gave births. From the data of that research, even thought some physical and physiological changes observed in pregnancy affect the womans exercising ability negatively during pregnancy, its effect on having the ideal body weight and is contribution to the psychological motivation and to the muscle power were identified.