Türkiye ve Orta Doğu ülkeleri arasında pazarlama iletişiminin bir aracı olarak Türk dizileri
Turkish tv series as a means of marketing communicationbetween the Turkey and the Middle Eastern countries
- Tez No: 515450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ortak tarihi geçmiş ve aynı dine mensup olmamız sebebiyle coğrafi yakınlıkla sınırlı kalmayan ilişkiler son yıllarda daha da etkin hal almıştır. Türkiye' nin bölge ülkeleri için rol model olması, bölge halkının ilgisinin Türkiye üzerinde yoğunlaşmasını sağlamıştır. Arap Baharı döneminde bazı ülkelerle yaĢanan gerilimler söz konusu olsa bile Türkiye Orta Doğu ülkeleri ilişkileri tarihin her dönemde olduğu gibi özünden bir şey yitirmemiştir. Türk dizileri Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasında kültürel etkileĢimin artmasına neden olmuĢtur. Ülkemizde üretilen kültür ürünlerinin daha önceki yıllara kıyasla daha nitelikli olması da yurt dışından gelen taleplerin artmasında etkili olmuştur. Ülkemizin etkili yumuşak gücü haline gelen Türk dizileri ülkemizin yurt dışında tanıtımına önemli katkılar sağlamıştır. Son yıllarda bölge ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayılarının artışında da dizilerin etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde pazarlama iletişimi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kültür kavramı ele alınmıştır. Kültürü oluşturan unsurlar ve kültür çeşitleri irdelenmiştir. Küreselleşmenin kültür üzerindeki etkilerinin neler olduğu ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye ile Orta Doğu ülkelerinin ilişkileri ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan incelenmiştir. Türk dizilerinin Orta Doğu ülkelerinde çokça izlenmesinin nedenleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations, which are not limited to geographical closeness due to the fact that we belong to the same religion, have become even more effective in recent years. Turkey's role model for the countries of the region has made the interest of the people of the region concentrated on Turkey. Turkey's relations with the Middle East countries have not lost anything in its essence, even if there are tensions experienced with some countries during the Arab spring period. Turkish TV series have led to increased cultural interaction between Turkey and Middle East countries. The fact that the cultural products produced in our country are more qualified than in previous years has also been effective in increasing the demand coming from abroad. The Turkish series, which has become the effective soft power of our country, has made significant contributions to the promotion of our country abroad. In recent years, the number of tourists from the region to Turkey has been increasing as well. This study consists of three parts. The first part provides information about marketing communication. The second part deals with the concept of Culture. Elements of Culture and types of culture have been analysed. The effects of globalization on culture have been expressed. In the third part, the relations between Turkey and the Middle East countries have been examined in terms of economic, political and cultural aspects. Evaluations were made on the reasons for the Frequent follow-up of Turkish series in the Middle East countries.