Küreselleşme ve TV endüstrisi: Türk dramalarının uluslararası dolaşımı
Globalization and television industry: The international circulation of Turkish dramas
- Tez No: 649597
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Küreselleşmenin aslında bir yanılsama olduğu ve büyük sömürgeci ülkeler tarafından sömürgeciliğin farklı bir versiyonu olarak dolaşıma sokulduğu savları, çeşitli teorisyenler tarafından ortaya atılmış olsa da içinde yaşadığımız günümüz dünyasında kültürel, ekonomik ve siyasal alanlarla birlikte iletişim ve birçok alanda yaşanan bütünleşme ve benzeşme durumları, hepimizin aynı gemide seyahat ettiği küresel bir dünya gerçekliğini ortaya koymaktadır. Küreselleşme ve kitle iletişim araçları arasında birbirini etkileyen oldukça girift bir yapı vardır. Küreselleşme sürecinin yaşanmasının en önemli sac ayakları kitle iletişim araçları ve iletişim teknolojileri olurken, genel olarak kitle iletişim araçları da küreselleşme sürecinden sahiplik ve uluslararası yayın anlamında etkilenmiştir. Küreselleşme sürecinde televizyon yayınları, küresel hale gelmiş, özellikle dramalar tüm dünyada ihracatı yapılan küresel birer ürün haline dönüşmüştür. Son yıllarda Türk dramaları, nicelik ve nitelik olarak yaşadığı yükselişle sadece yurt içinde değil, yurt dışında da beğenilerek izlenilen yapımlar haline gelmiştir. Türk dramalarının bu başarısı hem ihracat anlamında hem de yurt dışı bilinirlik anlamında ülkeye önemli katkılar yapmıştır. Ülkemiz için önemli bir sektör olan Türk dramalarının bu başarısının sürdürülmesi için yapılması gerekenler, dramalarımızın yurt dışında izlenme nedenleri, küreselleşmenin drama sektörümüzü ne şekilde etkilediği gibi sorular çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada yöntem olarak yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla 19 sektör çalışanıyla dijital ortamda görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemine göre analiz edilmiştir. Çalışmada genel olarak dramalarımızın kısmi olarak küreselleşmeden etkilense de yerel bir noktada durduğu, izlenme nedenleri olarak Türkiye'nin coğrafi konumu ve kaliteli içerik oluşturmasının etkili olduğu, başarıyı sürdürmek için üretim pratiklerinde her anlamda değişiklikler yapılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Though the arguments that globalization is actually an illusion and that it has been put into circulation as a different version of colonialism by major colonialist countries have been put forward by various theorists, in today's world, cirumstances of integration and similarity in many areas, in cultural, economic and political and communication fields, reveals the reality of the global world that we are all on the same ship. There is a very complex structure that affects each other between globalization and mass media. While mass media and communication technologies are the most important pillars of the globalization process, mass media have been affected by the globalization process in terms of ownership and international publication. In the process of globalization, television broadcasts have become global, and especially dramas have turned into a global product exported all over the world. In recent years, Turkish dramas have become productions that are admired not only in Turkey but also abroad, with the rise in quantity and quality. This success of Turkish dramas has made significant contributions to the country both in terms of export and international recognition. Questions such as what should be done in order to maintain this success of Turkish dramas, which is an important sector for our country, the reasons why our dramas are watched abroad, and how globalization affects our drama sector constitute the aim of the study. Structured interview technique was used as a method in the study. For this purpose, interviews were made with 19 sector employees in digital area and the data obtained were analyzed according to the descriptive analysis method. Some conclusions were reached in the study. Dramas generally stand at a local point even though they are partially affected by globalization and Turkey's geographical location and quality content affects watching of drama. Changes in manufacturing practices must be made to maintain success.