Gemi inşa sektörünün Türk Deniz Ticaretinin etkinlik ve verimliliğinin arttırılmasına etkisi
The effect of shipbuilding sector on increasing the efficiency and effectiveness of Turkish Merchant Marine
  1. Tez No: 490897
  2. Yazar: OYTUN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT MELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmanın, temelde iki amacı vardır. Birincisi, denizci bir ulus olmanın gereklerini yerine getirerek deniz ticaretinin ulusal ve uluslararası platformdaki önemine işaret etmek, mevcut durumumuz göz önüne alındığında etkinliğinin ve verimliliğinin arttırılması gerektiğine vurgu yapmaktır. İkinci amaç ise, deniz endüstrileri arasında gemi inşa sanayinin, denizciliğimizi ve deniz ticaretimizi geliştirecek en önemli sektörlerden olduğuna; bugüne kadar edinilen bilgi, tecrübe ve uluslararası başarının devlet ve özel sektör tarafından desteklenerek önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkati çekmektir. Denizcilik endüstrisi, genelde gelir getiren sektörler üzerinden düşünüldüğünden; gemi inşa sanayi, denizcilik sektörünün en önemli aktörlerindendir. Çalışmada, gemi inşa sanayinin ve denizcilik sektörünün GZFT analizleri, değerlendirmesi, etkinlik ve verimlilik artışına yönelik tespitleri ile başarı için yapılması gerekenler ortaya koyulmuştur. Konu, gemi inşa sanayinin gelişimine yönelik bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Alan araştırmasının evrenini Türkiye'deki gemi inşa endüstrisinin büyük bir kısmını temsil etmekte olan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'nin 70 adet tüzel kişi üyesi, örneklemi ise çalışmaya olumlu yanıt veren 51 üye şirket oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. 123 kişiden toplanan anket formları; demografik özellikleri belirlemeye yönelik 7, biri açık uçlu olmak üzere sektöre ilişkin 2, ölçekte ise 40 soru olmak üzere toplam 49 sorudan oluşmaktadır. Anket sonuçları, Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS 18.0) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarının, Türk denizcilik sektörüne katkı yapması ve gelecekte benzer araştırmalar için bir kaynak teşkil etmesi ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are basically two aims of this work. The first one is to point out the importance of maritime trade at national and international level by fulfilling the requirements of becoming a maritime nation, and to emphasize that efficiency and productivity should be increased when considered our current situation. The second is that the shipbuilding industry among the maritime industries is one of the most important sectors to develop maritime and marine trade; and also, to attract notice to the necessity of removing the obstacles to the knowledge, experience and international success, which have been made so far, by being supported by the state and private sector. Shipbuilding is one of the leading sector in maritime industry because it is generally thought as revenue-generating sectors. In this study, it is put forward what needs to be done for success and the findings aimed at SWOT analyses, evaluation, effectiveness and productivity increase of ship-building industry and maritime sector. The study was supported by a field research aimed at development of ship-building industry. The universe of field research constitutes of 70 members of entities in The Turkish Shipbuilder Association, representing a large part of the shipbuilding industry in Turkey, while 51 member companies that respond positively to the study constitute the sample. Survey method was used as data collection tool. The questionnaire forms were collected from 123 people. The questionnaire consists of 49 questions; 7 of which are to determine demographic characteristics, 2 questions about sector (one of them is open-ended) and 40 of which are on the scale. Survey results were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences (SPSS 18.0) program. The results of the research are hoped to contribute to the Turkish maritime industry and provide a source for similar research in the future.