Sosyal medyanın marka imajına etkisi
The effect of social media on brand image
  1. Tez No: 490898
  2. Yazar: TUĞBA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUMRU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Rekabet ortamının yoğun olarak yaşandığı günümüz şartlarında işletme sahipleri ne kadar kaliteli ürün ve hizmet sunduğunu söylese de önemli olan tüketicilerin markalara olan bakış açılarını böyle değerlendirmeleridir. Bu bağlamda 'marka imajı' önemini arttırır. Çünkü oluşturulan marka imajı tüketicinin satın alma kararını etkilemektedir. Sosyal medya, işletmelerin markalarını dar ve geniş kesimlere daha kolay ve düşük maliyetle ulaşmalarını sağlarken, hedef kitlesindeki kullanıcıların ihtiyaçlarını daha kolay fark edebilir ve kullanıcıların tepkilerini de karşı tarafa hızla iletilmesini gerçekleştirir. Bu çalışmada, sosyal medyanın marka imajına etkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; sosyal medyayla ilgili teorik açıklamalar yapılıp sosyal medya araçlarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, marka ve marka imajı kavramları hakkında teorik bilgiler ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, sosyal medyanın marka imajı üzerine etkisiyle ilgili araştırma yapılarak, sosyal medya kullanıcılarından oluşan 347 kişi ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions that the competitive environment is intense, although employers say that they offer quality products and services, it is important that consumers evaluate the points of view to the brands. In this context,“brand image”increases importance of itself because the brand image that is created influences the consumer's purchasing decision. While social media enables to reach brands of businesses to high and low income groups with more easily and at lower cost, it can more easily recognize the needs of users in the target group and enable to convey their responses to the other side quickly. In this study, the effect of social media on brand image is emphasized. In the first part of the study, it is made a theoretical explanations about social media and is mentioned about social media tools. In the second part of this study, it is presented theoretical information about brand and brand image concepts. In the third part of this study, it is made a face to face questionnaire survey with 347 people from social media users by researching the effect of social media on brand image .