Kum ve salon gibi farklı yüzeylerde yapılan çabuk kuvvet çalışmalarının 16-18 yaş grubu voleybolcuların anaerobik güçlerin etkisi
Effects of power trianing performed on sand gym on anaerobik power male voleyball players apeal 16-18
  1. Tez No: 49090
  2. Yazar: MUHARREM OGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
74 6- ÖZET Bu çalışma 8 haftalık çabuk kuvvet antrenmanlarının 16-18 yaş grubu erkek voleybolcularda meydana gelen bazı fizyolojik ve fiziksel parametreleri ile performanslarındaki değişimleri tesbit etmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Antalya'da 4-5 yıldır voleybol oynayan 24 voleybolcu gönüllü olarak katıldılar. Denekler kum grubu (n = 12) ve salon grubu (n = 12) olarak iki gruba ayrıldılar. Antrenmanlar kum ve salon üzerinde aynı çalışma programı ile, haftada 3 gün olarak gerçekleştirilmiştir. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri çalışma öncesi ve sonrasında bilimsel geçerliliği kabul edilmiş alan ve labaratuvar testleri ile belirlenmiştir. Deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM 4381 Main frame marka bilgisayarda minitab paket programı kullanılarak aritmetik ortalama, standart sapma ve ortalamalar arasındaki farklılık testi (Student's t) ile yapılmıştır. 8 haftalık antrenman programı sonucunda kum ve salon grubunun yaş, boy ve vücut ağırlıklarında anlamlı bir değişme olmamıştır. Kan basıncı ölçümlerinde her iki grup için de sistolik kan basıncında P < 0.01 düzeyinde anlamlı bir düşüş gözlenirken diastolik kan basınçları farklılıkları anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
75 7-SUMMARY The purpose of this study was to determine the changes caused by 8 weeks power training on some physical and physiological of male voleyball players aged between 16-18 years. 24 volleyball players participated to this study voluntarily. They have been playing volleyball for 4-5 years. The subjects were divided into two different groups that were beach group (n=12) and gym group (n=12). The training were applied on beach and gym three times in a week during 8 week. The physiological and physical measurements were done by using standardized field and laboratory tests. Statistical analysis were done by IBM 4381 main Frame Maode Computer. At the end of the 8 weeks training program, age height and body weight scores of beach and gym groups did not change.