Yerel yönetimlerde (belediyelerde) rekreaktif etkinliklerin yeri ve önemi
Intestigate the role of leiswe and recreation activities in the greater city council, city council and town council
  1. Tez No: 49091
  2. Yazar: SELÇUK ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'de büyükşehir, şehir ve ilçe belediye başkanlarının boşrzaman faaliyetlerine bakış açılarını, imkanlarını ve uygulamalarını ortaya koymaktır. Bu amaçla Türkiye'de bütün büyükşehir, şehir ve ilçe belediyelerinden örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 250 belediyeye anket formu gönderildi. Eksiksiz cevaplandırılıp iade edilen 95 anket formu değerlendirmeye esas alındı. Anket formunda 14 ana başlık altında boş-zaman faaliyetleri ile ilgili seçmeli sorular soruldu. Anket formlarından elde edilen değerler Microsoft Excel 5.0 tablolama programında düzenlenmiş, tablo ve grafikler hesaplanmıştır. Windows için SPSS 6.0 istatistik paket programında yapılan COCRAN Q testinde elde edilen bulgulara göre; Ankete cevap veren belediye idarecilerinin çoğunlukta 40-49 yaşları arasında oldukları (%51), öğrenim düzeyi bakımından çoğunlukla yüksek tahsilli oldukları (%65), Mesleki kıdem bakımından idarecilerin çoğunlukla 2 ila 4 yıllık oldukları (%39) belirlendi. Belediye idarecilerinin boş zamanlarını değerlendirme bakımından en çok sosyal faaliyetlere katıldıkları (%7.3) ve kitap ve gazete okudukları (%5.3), ankete cevap veren belediye idarecileri büyük çoğunlukla boş-zamanlannın yetersiz olduğunu (%63), boş-zaman etkinliği bakımından büyük çoğunlukla mesire ve kır gezileri yaptıkları (%70.5), belediye idarecilerinin %32 belediye imkanlarının yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Belediye idarecilerinin %42 si bütçede boş-zaman faaliyetlerine ayrılan paranın tamamının kullanıldığını, belediye idarecilerinin %54.7 si rekreatif etkinlikleri önemli olduğunu belirtmekte, belediye idarecileri boş-zaman faaliyetlerinin halk üzerinde sosyal dayanışmayı artırdığı (%8.7) ve ruhsal dinlenmeyi sağladığını (5.9), belediye idarecileri (%64) personelin fonksiyonel çalışması bakımından boş-zaman faaliyetlerinin gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Diğer kurumlarla ilişkiler bakımından belediye idarecilerinin büyük çoğunluğu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (%8.5) ve Milli Eğitim Bakanlığı' nm (%7.6) boş-zaman faaliyetlerini düzenlemesi gerektiğini belirtmişlerdir. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is that to investigate the role of leisure and recreation activities in the greater city council, city council and town council. To investigate mayors view of the leisure and recreation activity, questionnaire form were send to the randomly selected 250 town council, city council and greater city council. 95 proper returned questionnaire forms were used for evaluation of this study. Total fourteen items with multiple choice were asked for this survey. The questionnaires' row data were design in the Microsoft Excel Spreadsheet program for table and graphs, COCRAN Q tests were perform in the SPSS for Windows statistical programme. Total 51 percent of responder were in age between 40-49. In educational terms majority of the responders were higher educated (65%), average of working year of respondent were 2 and 4 years. Preferred recreation and leisure activities were found social activity (7.5%) and reading book and newspaper (5.3%) in the responders. The results showed that most of the responders involved leisure and recreation activities as a picnic and excursion spot (70.5%). The results indicated that most of the responders believe leisure and recreation activities provided psychological relax (8.7%) and social solidarity in the community (5.9%). The other important finding was that The General Directorate of Youth and Sports (8.5%) and Ministry of Education should be responsible for organisation of leisure and recreation activities. 135