Tekstil sektöründe yer alan işletmelerde işten ayrılma,oryantasyon eğitimi ,çalışan mutluluğu ve örgütsel bağlılık üzerine bir araştırma
Textile sector enterprises located in severance, orientation training, a study on employee happiness and organizational commitment
- Tez No: 490901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Oryantasyon eğitimi, işletmede yeni işe başlayan ya da aynı işletmede bölüm değiştiren çalışanlara işe başlamadan veya işe ilk girdiği günlerde uygulanan eğitimdir. Mutluluk ise ortak bir duyguyu ifade eder. Örgütsel bağlılığı sağlamak, çalışanların duygusal enerji ve dikkatlerini çekmeyi gerektirir. Çünkü örgütsel bağlılık doğrudan motivasyon ve işletme verimliliği ile ilgili görülmektedir. O zaman motivasyonu ve örgütsel bağlılığı etkileyen değişkenlerin neler olduğu da önemli bir soru olarak araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada da bu sorun ele alınıp irdelenmektedir.Çalışmada özel bir tekstil şirketine ait iki işletmede çalışan 350 kişiye anket uygulanmak suretiyle Oryantasyon Eğitimi, Çalışan Mutluluğu ve Örgütsel Bağlılık arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Buradan çıkan en çarpıcı sonuç özel bir tekstil şirketi işletmelerinde çalışanların çok büyük bir kısmı Oryantasyon Eğitimi konusunda az çok bilgi sahibidirler. Çalışanlar genel olarak örgüte bağlı olmakla beraber, örgütün kendileri için bir olmazsa olmaz olmadığı görüşündedirler. Genel olarak bu şirkette çalışanlar mutludur. Oryantasyon ile mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki varken örgütsel bağlılık arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ancak mutlulukla örgütsel bağlılık arasında yine aynı yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Oryantasyon eğitimi bilgisi arttıkça mutluluk artmakta ve mutluluk arttıkça da örgüte bağlılık artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Orientation training is the training that begins on the day employees start work or when they first enter the workforce. Happiness is a common feeling. Providing organizational commitment requires employees to get emotional energy and attention. Because organizational commitment is directly related to motivation and business productivity. It is also an important question that the variables that influence motivation and organizational commitment are of interest to researchers. This problem is also addressed in this study.In the study, relations between Orientation Training, Employee Happiness and Organizational Commitment were analyzed by applying a questionnaire to 350 employees working in two enterprises belonging to a private textile company. The most striking result of this is that most of the employees of a private textile company have little knowledge of Orientation Education. Employees are, in general, tied to knitting, and the organization is of the opinion that it is not a sine qua non for them. In general, the employees in this company are happy. There is no significant relationship between orientation and happiness, while there is a meaningful relationship between positiveness and organizational commitment. However, there was a meaningful relationship between happiness and organizational commitment. Orientation education increases happiness as knowledge increases and as happiness increases, loyalty increases.