Ortaokul öğrencilerinde matematik kaygısı ve algılanan öğretmen tutumu
Mathematical concern and perceived teacher attitude in middle school students
  1. Tez No: 490916
  2. Yazar: ADEM BABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinde matematik kaygısı düzeyinin öğretmene ve derse yönelik tutumlarla olan ilişkisini incelemektir. Ek olarak öğrencilerin cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, özel matematik dersi alma, kardeş sayısı, aile gelir durumu ve aileden matematik alanında destek alma gibi değişkenlerin matematik kaygısı üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Bu araştırmanın örneklemi, İstanbul'dan rastgele seçim yöntemiyle seçilen üç ortaokulda öğrenim gören 471 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 238'i erkek, 233'ü kız öğrencidir. Veri toplama araçları, demografik bilgilerin elde edildiği bir kişisel bilgi formu ile matematik kaygısı ile ilgili tanımlayıcı 30 sorudan oluşan“Matematik Kaygı Ölçeği”nden oluşmaktadır. Veriler okullarda öğrencilerle birebir yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Veriler toplandıktan sonra SPSS 24 ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerde görülen matematik kaygısı; baba eğitim düzeyi, ailenin geliri, öğretmeni sevme, dersi sevme ve öğretmene yönelik olumlu tutum düzeyi ile olumsuz ilişkili bulunmuştur. Kız öğrencilerin, özel ders alanların ve ailesinden destek görmeyenlerin kaygı düzeyleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine if there is a connection between student's math anxiety level with their attitudes towards teacher and the lesson itself or not. In addition, the effects of variables on mathematics anxiety will be investigated such as gender, parental education status, receiving special mathematics lesson, number of siblings, family income status and receiving support from the family in mathematics. The sample of this research consisted of 471 students who were selected from three secondary schools selected by random selection method from Istanbul. 238 of the students are male, 233 are female students. The data collection tools consist of a personal ınformation form in which demographic information is obtained and a mathematics anxiety scale which obtoins 30 descriptive questions about math anxiety. In this study, the data were collected through the Mathematics Anxiety Scale consisting of 30 questions and the questionnaires were applied to the students during the interviews. The data were collected and analyzed with SPSS 24. As a result of analyzes made, the math anxiety in students; determined that there is a negative relation between with the father's educational level, family's economical income, love of teacher, liking of lesson and positive attitude towards teaching. Female students, the students who take private lessons and the students who are not supported from their families have higher anxiety.