Ergenlerde anne baba tutumlarının kaygı ve depresyona etkisi: Sağlık meslek lisesi ve özel lise öğrencileri üzerinde bir inceleme
The effect of parents attitudes on anxiety and depression in adolescent
  1. Tez No: 490917
  2. Yazar: FATMA PEKTAŞ SELAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde anne baba tutumlarının kaygı ve depresyona etkisi olup olmadığını belirleyebilmektir.Bu amaç doğrultusunda, İstanbul ili, Bayrampaşa ilçesindeki lise öğrencilerine, Anne – Baba Tutum Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI FORM TX –I ve STAI FORM TX – II) ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak geliştirilen anket soruları uygulanmıştır. Anket soruları sonucunda elde edilen bulgular kapsamında ergenlerin sahip oldukları kaygı ve depresyon düzeylerinde, anne ve babalarının geliştirmiş oldukları tutumların etkisi olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan anne-baba tutum ölçeği, envanterinin üç alt boyutu: demokratik anne-baba tutumu, otoriter anne-baba tutumu, koruyucu-istekçi anne-baba tutumu bulunmaktadır. Çalışmada kullanılan ve 13 yaş ve üzeri bireyler üzerinde uygulanan Beck Depresyon Ölçeği depresyona kavramına iki faktörlü olarak yaklaşmaktadır. 21 sorudan oluşan ölçek kapsamında sorulan sorulara ilişkin verilen cevaplar neticesinde alınan puanlar bireyin depresyon düzeyine ilişkin bilgi vermektedir. Yürütülen araştırma sonucunda, öğrencilerinin, anne ve babalarının tutumları ile lise öğrencilerinin depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to designate if parents attitudes have an effect on the anxiety and depression levels of the adolescents. In line with this target, a questionnaire which is developed by using, parents attitude scale, state-trait anxiety inventory (STAI FORM TX-I and STAI FORM TX-II) and Beck Depression Scale, is implemented to the high school students continuing the ireducation in İstanbul, Bayrampaşa. By the findings of this questionnaire, it is tried to analyze if parents attitudes are effective on adolescents' anxiety and depression levels. The three sub-dimension of the parents attitudes scaleare; democratic parent attitude, authoritative parents attitude and protector parents attitude. The Beck depression scale which is used in this study approaches the depression of adolescents with two factors. This scale has got 21 questions and the answers given to these questions gives the level of depression of the attendant. As a result of this study, the parents' attitudes and depression level of the adolescents have a significant relationship.