Sporun kitlelere ulaştırılması ve spor tesisleri politikaları: Kırşehir İli uygulaması
Sport facility policy and reaching the sport activities to all part of people 'Kırşehir apply'
- Tez No: 49096
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
-145- Ö ZET Bu araştırmanın amacı: Kırşehir ilinde uygulanacak sporun kitlelere ulaştırılması açısından spor politikalarını tespit etmektir. Bu araştırmaya Kırşehir ilinde farklı meslek ve sosyo ekonomik gruplarından 350 denek gönüllü olarak katılmıştır. De neklere 24 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve istatistiksel analizler için X2 (chi-suguare) bağımsızlık testleri ve analizleri ola bilirlik oran testi kullanılmış olup, Bulgular SSPS Bilgisayar Paket Programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Kırşehir ilinde spor tesislerinin yeterli olmadığı spor yapan kesimin daha çok il ve ilçe merkezlerinde oturanların olduğu, öğrencilerin sporla daha yakından ilgili oldukları ve Kırşehir ilinde bireyleri spor yapmaya yöneltecek uygun politika ve iletişim araçlarından teşvik edici bir vasıta olarak yaralanılmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucu olarak; Sporun kitlelere ulaştırılması açısından uygun politika ve araçlar belirlenerek Kırşehir ilinde spora olan ilginin yükseltilmesi gereği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-146- SUMMARY The purpose of this study was to determine the best sport policy so that sport activities which will be applied in Kırşehir can reach to all parts of people 350 volunteers from different social and economic sec tions and professions of the subjects in Kırşehir participated in this research An inquiry with 24 questions was directed to them. Statistical analyses was done by using x (chi square) test. As a result of this study, it has been found out that the sport fecilities in Kırşehir are not sufficient, the people performing sport activities are generally from city and town centers, the stu dents are more closely interested in sport and there is not a correct sport policy encouraging people to practice sport and the mass media is not benefited as an incentive means. Determining the right policy and instruments in order to convey sport to all people, increasing people's concern to sport activities in Kırşehir has been identified as a requirement.