Vâkıât-ı Hüdaî'nin tahlil ve tahkiki (II. cild)
Analysis and edition of Vâkiât-i Hüdaî (volume II)
- Tez No: 490979
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tezimizin konusu, (1544-1628) yılları arasında yaşıyan, Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük sufilerden birisi olan Aziz Mahmut Hüdaî'nin Vakıât-ı Hüdaî adlı eserinin II. cildinin tahlil, tahkik ve değerlendirilmesi olacaktır. Aziz Mahmut Hüdaî eserini şeyhi Hz.Üftade'ye intisap ettikten sonra, ( h.985-h.987) yılları arasında takriben üç yıllık bir süre zarfında yazmıştır. Çalışmamızda sufilerin yaşadığı seyr u sülûk sürecini, Hüdaî'nin üç yıl boyunca yaşadığı tecrübeleri esas alarak daha anlaşılır kılmaya çalıştık. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır: Giriş kısmında; Hüdaî'nin hayatını anlatıp, eserin tahlil ve tahkikini yaparken kullandığımız nüshaların da değerlendirmesini yaptık. Birinci bölümde, eserin kısa bir değerlendirmesini yaptıktan sonra Üftade'nin seyr u sülûk sürecinde rüyaları kullanma usûlünü ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın ikinci bölümde ise eserin dört nüsha kullanılarak yapılmış, tahlil ve tahkikli metnini ortaya koyduk. Tezimizin hazırlanmasında öncelikle Üftade ve Hüdaî hakkında yazılmış olan eserler kaynak olarak kullanılmıştır. Hz. Hüdaî'nin eserlerinden de istifade edilmiştir. Ayrıca çalışmamızın hazırlık aşamasında tasavvuf literatürü taranmış olup, tasavvuf alanında bilimsel çalışma yapmış olan kişilerin eserlerinden ve birikimlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis will be the analysis, investigation and assessment of the Volume II of the work titled Vâkıâ-I Hüdai (The Events of Hüdai) written by Aziz Mahmut Hüdai, who was brought up by the Ottoman and lived between the years (1544-1628). After Aziz Mahmut Hüdai initiated his work to his sheikh holiness Üftade, he wrote his work in a period of about 3 years between the years (Hegira 985 – Hegira 987). In our study we have tried to make the process of journeys made by the Sufis more understandable by basing on the experiences which Hüdai lived during the said period of three years. Our study comprises of two sections: In the section of introduction, by narrating the life of Hüdai and making the analysis and investigation of the work, we also made the evaluation of its copies which we used. In the first section, after making a brief assessment of the work, we tried to reveal the procedure of using the dreams in the process of Üftade's journey. And in the second section of our study, we revealed the analyzed and investigated text as made by using four copies of the work. In the preparation of our thesis, first of all, the works written about Üftade and Hüdai were used as reference. We also made use of Holiness Hüdai's works. In addition, at the stage of preparation of our study, we scanned the Sufism literature, and took advantage of the works and experiences of the persons who made the scientific studies in the field of Sufism.