Kayseri'de tarikatlar ve tekkeler
Kayseri orders and lodges
- Tez No: 490980
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Kayseri'de Tarikatlar ve Tekkeler adlı bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından teşekkül eden çalışmamızın amacı Kayseri'de tasavvuf tarihi boyunca var olan tarikatları ve tekkeleri ortaya koymaktır. Tezin giriş bölümünde incelenen konular vasıtasıyla tez ile ilgili, Anadolu'daki tarikatlar genel hatlarıyla incelendikten sonra tekkelerin fonksiyonları ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde tarihsel bakımdan Kayseri incelenirken Kayseri'deki tarikatlara ve tekkelere genel bakış oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda bakiyesi günümüze kadar ulaşan tarikatlar ve tekkeleri, İkinci kısımda bakiyesi günümüze ulaşan ancak tarikatı belli olmayan tekkeler incelenmiştir. Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda bakiyesi günümüze ulaşmayan tarikatlar ve tekkeleri, İkinci kısımda bakiyesi günümüze ulaşmayan ve tarikatı belli olmayan tekkeler incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise kısa bir değerlendirme yapılarak elde edilen çıkarımlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sects and dervish lodges an entry called in Kayseri, consisting of three parts and the purpose of our work is to reveal the attachments of existing orders and lodges throughout the history of Sufism in Kayseri. On the thesis topics examined by the introduction of the thesis, cults in Anatolia were informed about the functions of the lodge after examining outlined. In the first part of the historical maintenance orders and lodges in Kayseri in Kayseri investigating attempted to establish overview. The second part consists of two parts. The first part of the balance in the extant orders and lodges, surviving balances in the second part, but no specific orders were investigated tekkes. The third section is comprised of two parts. The first part of today to reach a balance of sects and lodges, to reach the second part of the present balance and order are not certain dervish lodges were examined. In the concluding remarks expressed inferences obtained by a brief discussion.