Hamka'ya göre mutluluk
Hamka's perspective of happiness
  1. Tez No: 491035
  2. Yazar: HIFDI RIDHO HIFDI RIDHO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hamka'ya göre mutluluğa kavuşabilmek için şu yöntemlerin uygulanması gerekir ki, Birincisi hayata uygulanan dini zihniyet ve disiplini oluşturmak, ikincisi nefsin isteklerini kontrol altına almak, üçüncüsü daima samimiyet ve bağlılık içinde olmak, dördüncüsü ruh ve bedeni sağlıklı tutmak, beşincisi sosyo-etik sorumluluğu güçlendirmek. Bunların yanında, mutluluk aklı temiz, saf ve canlı tutmakla elde edilebilir. Akıl ne kadar temiz ve saf tutulabilirse, o derecede gerçek mutluluk elde edilebilir. Aklın tecrübesinin en yüksek mertebesi Marifetullah, yani Allah'ı gerçek manada bilmektir. Hamka'ya göre, bu yüksek mertebedeki aklın tecrübesi gerçek mutluluk (hakikat-ı saadet) olarak adlandırılır. Giriş bölümünde Hamka'nın hayatını ele aldık. Birinci bölümde Endonezya'da İslam Felsefesi ve İslam felsefesinde mutluluk konularına yer verildi. İkinci bölümde ise Hamka'nın mutluluk anlayışı ele alındı.
Özet (Çeviri)
According to Hamka, Happiness can be reached through five ways. They are: firstly, building religious mentality and discipline applied in life. Secondly, controlling desire. Thirdly, always being sincerity (ihlâs) and commitment (nasîhat). Fourthly, keeping body and soul healthy. Fifthly, strengthening socio-ethical responsibility. Then, happiness also can be found through cleaning, purifying and sharpening the reason. The more perfect and pure reason, the more perfect it will be. The top level of happiness is marifatulla (perfectly knowing Allah). This top level of happiness is the truly happiness. The reason's purification in the Theo-philosophy context means heart's purification. Introduction chapter discusses on Hamka's biography. First chapter is about topics of Islamic philosophy in Indonesia and happiness in Islamic Philosophy. Second chapter is Hamka's perspective of Happiness.