Küresel müzakerenin yeni formu dijital aktivizm: Change.org ve Kudüs örneği
Digital activism, the new form of global deliberation: Change.org and the case of Jerusalem
  1. Tez No: 839292
  2. Yazar: MÜRÜVVET ÇIKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Çalışmanın kuramsal çerçevesi oluşturulurken, temelleri Antik Yunan'a dayandırılan sivil toplumun özel alanında bireylerin politik alana dâhil olma çabalarının, kamusal alanı; bu alanda gerçekleşen eleştirel düşünceye dayalı tartışmaların, müzakereci demokrasiyi; gayri resmi ilişkilere dayalı yurttaşlar arasındaki müzakereci tartışmaların ise demokrasiyi arzulayan toplumsal hareketleri doğurduğu ekseninde bir yol haritası çizilmiştir. Merkezini müzakereci demokrasinin oluşturduğu çalışmanın, dönüşümsel sürecinde başrolü dijital teknolojiler üstlenmiştir. Müzakereci demokrasinin kavramsallaştırılmasına yönelik Carolyn Hendriks'in entegre/bütünleşik müzakereci sistemi; gayri resmi alanın (makro) aktörleri ile resmi alanın (mikro) aktörlerinin bütünleşerek daha geniş söylemsel alanları oluşturmasına (karma) dayanmaktadır. Ağ toplumunda dijital ortamların, bu söylemsel alanları oluşturduğu varsayımına dayanarak, Habermas'ın Söylem Etiğinden hareketle Steenbergen ve ark.'nın müzakereci demokrasinin iletişimsel ilkeleri çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çerçevede çalışmada, dijital teknolojilerle dönüşüme uğrayan sivil toplum ile kamusal alanların ve beraberinde entegre/bütünleşik müzakereci sistemin normatif koşullarının, müzakereci demokrasinin iletişimsel ilkeleri açısından nasıl bir görünüm arz ettiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amacın ortaya konulması ve küresel müzakere kavramını karşılaması açısından durum örneklemesiyle Change.org üzerinden“Kudüs Filistin'in Başkentidir ve Öyle Kalmalı”kampanyası analiz edilmiştir. Sonuçlar platformun; dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirme noktasında evrensellik ilkesini karşıladığını ve eş zamansız iletişime dayalı yapısının yüksek oranda gerekçelendirme ilkesini sağladığını göstermiş ancak“düzey”ve“içerik”noktasında niteliksel verilerin azlığı sonucu olumsuz etkilemiştir. Nitekim gerekçelendirmelerin söylemsel eşitlik ve saygı ilkelerini tam olarak karşılayamaması da bu durumu pekiştirmiştir. Buradan hareketle, vatandaşların dijital ortamlarda güncel kamusal sorunları tartıştığı ancak bunun entegre müzakerenin iletişimsel ilkelerini karşılayamamasından ötürü kurumsallaşmış ve kurumsallaşmamış gayri resmi kamusal tartışma arasındaki boşluğu doldurmaktan ileriye gidemediği ileri sürülmüştür. Bu çalışma, müzakereci demokrasiyi kuşaklara ayırması ve ulusal alan yazına küresel müzakere kavramını kazandırması açısından ilktir.
Özet (Çeviri)
The theoretical framework of the study is based on the premise that in the private sphere of civil society, which has its roots in Ancient Greece, the efforts of individuals to participate in the political sphere give rise to the public sphere; discussions based on critical thinking in this sphere give rise to deliberative democracy; and deliberative discussions between citizens based on informal relations give rise to social movements that aspire to democracy. In the transformational process of the study, the center of which is deliberative democracy, digital technologies have taken the leading role. Carolyn Hendriks' integrated deliberative system for the conceptualization of deliberative democracy is based on the integration of the actors of the informal sphere (macro) and the formal sphere (micro) to form larger discursive spaces (hybrid). Based on the assumption that digital environments in the network society constitute these discursive spaces, the communicative principles of deliberative democracy by Steenbergen et al. based on Habermas' Discourse Ethics form the basis of the study. In this framework, the study aims to reveal how the civil society and public spheres transformed by digital technologies, as well as the normative conditions of the integrated deliberative system, appear in terms of the communicative principles of deliberative democracy. In order to demonstrate this purpose and to meet the concept of global deliberation, the campaign“Jerusalem is and should remain the capital of Palestine”on Change.org was selected as a case study. The results showed that the platform met the principle of universality in terms of bringing people from all over the world together and that its structure based on asynchronous communication provided the principle of justification at a high rate, but the lack of qualitative data on“level”and“content”negatively affected the result. This was reinforced by the fact that the justifications did not fully meet the discursive principles of equality and respect. As a result, it is argued that citizens discuss current public issues in digital environments, but this does not go further than bridging the gap between institutionalized and non-institutionalized informal public debate because it fails to meet the communicative principles of integrated deliberation. Based on this, it has been argued that citizens discuss current public problems in digital environments, but this cannot go further than filling the gap between institutionalized and non-institutionalized informal public discussion because it cannot meet the communicative principles of integrated deliberation. This study is a first in terms of dividing deliberative democracy into generations and introducing the concept of global deliberation to the national literature.