İşyeri ortamlarında inorganik buhar ve gaz emisyonlarının kontrolleri, izin verilen sınır değerler ve analiz yöntemleri
Emission controls, threshold limit values and analysis methods for inorganic vapors and gaseous in workplace environments
- Tez No: 491063
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kuru ve temiz havayı oluşturan gazlar yaklaşık olarak yüzde 20,9 oksijen, yüzde 78,0 azot, yüzde 0,9 argon ve yüzde 0,03 karbondioksittir. Olması gereken gazların dışındaki gazlar kirleticiler olarak adlandırılır. Diğer yandan kimyasallara maruz kalmada en muhtemel rota soluma (inhalasyon) olduğundan havada kirleticilerin bulunması insan sağlığı açısından ciddi risk oluşturur. Bu riskler kronik hastalıklardan başlayıp kitlesel ölümlere kadar uzanabilir. Bu tez çalışmasında hava kalitesini bozan inorganik kirleticiler tanımlanmış ve işyeri ortamlarında bulunması durumunda çalışanlar üzerinde sağlık açısından oluşturabileceği olumsuzluklar ele alınmıştır. Ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak işyeri ortamında bulunmasına izin verilen sınır değerler belirtilmiş, örnekleme ve analiz yöntemleri teorik ve deneysel boyutları dikkate alınarak açıklanmıştır. Söz konusu analizlerin hangi analitik yönteme göre yapılacağını belirlerken Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Mesleki Sağlık ve Güvenlik Kurumu (OSHA), Çevre Koruma Ajansı (EPA), Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM), Uluslararası Standartlar Kurumu (ISO), Ulusal Mesleki Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü (NIOSH) ve Amerika Endüstriyel Hijyen Konferansı (ACGIH) tarafından belirlenmiş analiz yöntemleri ve izin verilen sınır değerler esas alınmıştır. Bu tezin, inorganik hava kirleticiler açısından örnekleme, analiz ve risk değerlendirmesi yapacak analizciler ve iş güvenliği uzmanları için yararlı bir doküman olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The basic gases forming dry and clean air are approximately 20.9 percent oxygen, 78.0 percent nitrogen, 0.9 percent argon and 0.03 percent carbon dioxide. Polluting gases are gases that are not normally found in the air. On the other hand, the most likely pathway to chemical exposure is the inhalation, and the presence of pollutants in the air poses a serious risk to human health. These risks can range from chronic illnesses to massive deaths. The air quality is measured by determining the concentration of the outdoor and indoor air pollutants. In this thesis, the most potential inorganic pollutants existing in the workplace atmospheres were defined and their health hazards have been discussed into detail. And in this thesis, exposure limits and analytical methods allowed by the national and İnternational standards of Turkish Standards Institution (TSE), Occupational Safety and Health Administration (OSHA), Environmental Protection Agency (EPA), American Society for Testing and Materials (ASTM), International Organization for Standardization (ISO), The American Conference of Governmental Industrial Hygienists (ACGIH) have been considered. It is expected that this thesis will be a useful document for analysts and occupational safety experts who will be sampling, analysis and risk assessment for inorganic air pollutants.