The anion adsorption from aprotic electrolytes at polycrystalline and single crystalline electrodes, as studies by impedance spectroscopy and AC voltammetry
Empedans ve alternatif akım voltametri teknikleriyle aprotik elektrolitlerde polikristal ve tek kristal elektrotlarda anyon adsorbsiyonu
- Tez No: 491152
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA AYATA SİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Adsorpsiyon ve desorpsiyon piklerisinin küçük olmasından dolayı sulu olmayan çözeltilerde döngüsel voltametri elektrot yüzeyinde gerçekleşen faradaik reaksiyonları belirlemek için uygun bir teknik değildir. Alternatif olarak belli frekansta alternatif akım voltametrisi değişen potansiyelde spesifik kapasite değeri bulunur. Propilen Karbonat çözeltisi içerisindeki farklı konsantrasyondaki KI çözeltilerinde Au(poly) ve Au(111) elektrotların iyodür adsorplama kapasitesi ve adsorplama resistansı belirlendi. Aynı zamanda çözelti içerisindeki su miktarı, iletken tuz ve elektrot yüzeyinin yapısının etkisi araştırıldı. Bu çalışmanın genel amacı elektrot ve elektrolit arasındaki elektrokimyasal özelliklerini içeren ara yüzeyin elektrokimyasal davranışını anlamak. Bu çalışmada döngüsel voltametri ile birleştirilmiş Alternatif Akım (AC) voltametrisi ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) gibi teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclic voltammetry is not a good technique to determine faradaic reactions at electrode surface in non-aqueous electrolytes since the adsorption/desorption peaks are very small. Alternative AC voltammetry at definite frequency represent the change in specific capacitances versus potential. Adsorption capacitance and adsorption resistance of iodide at polycrystalline Au and Au(111) in propylene carbonate containing different concentration of KI have been determined. Also, the effect of water content, conducting salt and electrode surface structure have been studied. In this study general purpose is to understand the electrochemical behaviour at electrode/electrolyte interfaces, which includes detailed electrochemical properties of the interfaces. Different electrochemical techniques will be used in this study such as cyclic voltammetry combined with AC-voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy (EIS).