Çakalburnu Lagünü'nde (İzmir Körfezi) virüs miktarının mevsimsel değişimlerinin araştırılması
Investigation of seasonal variation of viral abundance in the Çakalburnu Lagoon (Izmir Bay)
  1. Tez No: 491157
  2. Yazar: SULTAN KÜBRA TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sulak alanlar barındıkları tür çeşitliliği, genetik rezervuar konumunda olmaları ve sağladıkları ekonomik, sosyokültürel ve ekolojik faydaları açısından önem arz etmektedirler. Sulak alan tanımı içerisinde yer alan lagünler; denizden çeşitli formlarla ayrılmış fakat kanallar, taşmalar veya sızmalar şeklinde denizle bağlantısı bulunan ve büyük oranda denizel etkinin görüldüğü alanlardır. Yüksek üretkenliğe sahip bu sulak alanlar aynı zamanda besince zengin ortamlar olarak öne çıkmaktadır. Deniz sedimentlerinden atmosfere kadar uzanan tüm ekosistemlerde en bol bileşen olarak ortaya konan virüslerin lagün ortamındaki mevsimsel değişimlerinin saptanması mikrobiyal besin ağındaki ve biyojeokimyasal döngülerdeki öneminin anlaşılması için önemlidir. Bu tez çalışmasında İzmir Körfezi'nin güneyinde yer alan Çakalburnu Lagünü'nün yüzey sularındaki virüs bolluğunun mevsimsel değişimleri ve çevresel değişkenlerle (fiziko-kimyasal ve kimyasal parametreler) ilişkileri epifloresan mikroskobisi tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Çakalburnu Lagünü'nden alınan yüzey suyu örneklerindeki viral bolluklar maksimum ve minimum değerler baz alınarak yaz mevsiminde en yüksek ve kış mevsiminde de en düşük seviyede tespit edilmiştir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise artış ve azalış periyotları olarak belirlenmiştir. Dört mevsim için viral bolluk aralığı 5x10⁶ ve 9,9x10⁸ virüs/mL olarak saptanmıştır. Pearson korelasyon analizi sonucunda virüs bolluğu ile sıcaklık, klorofil-a ve POC ile pozitif anlamlı sayılabilecek bir ilişki bulunmuştur. Sucul sistemlerde virüslerin önemli roller oynaması sebebiyle, izleme parametrelerine dahil edilmeleri ve bilimsel araştırılmaların arttırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Wetlands have an importance in terms of species diversity, genetic reservoirs and benefits of economic, socio-cultural and ecological that they provide. Lagoons in the definition of wetland are areas that separated from the sea by several forms, but they connect to the sea with the form of ducts, overflows or leaks and where marine activity is seen substantially. These wetlands, which are highly productive, also stand out as nutrient-rich environments at the same time. In the lagoon environment, determination of seasonal changes for viruses that the most abundant component of all ecosystems, from sea sediments to atmospheric is important for the understanding of microbial nutrient loop and biogeochemical cycles. In this thesis study, seasonal changes of virus abundance in the surface waters of Çakalburnu Lagoon that located in the south of İzmir Gulf and the relations with environmental variables (physico-chemical and chemical parameters) were investigated using epifluorescence microscopy. Based upon the minimum and maximum values; the viral abundances, in the surface water samples taken from Çakalburnu Lagoon were found highest in summer and lowest in winter. The spring and autumn seasons are determined as increase and decrease periods. Viral abundance ranges was determined as 5x10⁶ and 9,9x10⁸ viruses in mL. for four seasons. As a result of Pearson Correlation test; a positive significant relationship was found between the abundance of viruses with temperature, chlorophyll-a and POC. Viruses play important roles in aquatic systems and for this reason; viruses should be including in the monitoring parameters and scientific research should be increased and developed.