Mechatronic design of 3 axis welding positioner with 1500 kilogram loading capacity
1500 kg yük kapasiteli 3 eksenli konumlandırıcının mekatronik tasarımı
  1. Tez No: 491158
  2. Yazar: ŞİRİN ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gömülü yazılı sistemleri, hareket kontrol sistemleri, eyleyiciler, sensörler, mikroişlemciler, endüstriyel haberleşme, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim sistemlerindeki gelişmeler nedeniyle, endüstriyel otomasyon ve akıllı makine imalat ve üretim sistemleri son zamanlarda yaygın kullanım alanı bulmuştur. Bu çalışmada, 3 eksenli konumlandırıcının mekatronik tasarımı çok basamaklı tasarım süreci olarak ele alınmış olup modüler ve sistematik tasarım yaklaşımı geliştirilmiştir. Tasarım sürecinde farklı CAD ve CAE tasarım ve analiz araçları kullanılmıştır. Sistemin kinematik, kinetik ve dinamik yapısı incelenmiştir. Ayrıca, yörünge planlama çalışması için performans hareket metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial automation and intelligent manifacturing systems have been widely used recently because of the emerging developments in embedded systems, motion control systems, actuators, sensors, microprocessors, industrial communication, computer aided design (CAD) and computer aided manifacturing (CAM) tools. In this study, multi stage design approach was implemented to the mechatronic design of three axis welding positioner and also modular and systematic design criterias were considered. Also, different CAD and CAE tools were used during the design process. Kinematic - kinetic and dynamic structure of the system was analyzed. Also, performance task method was used for the trajectory planning and time history studies.