An evaluation of housing in Casablanca, Morocco: Anfa case
Fas Kazablanka'da barınma değerlendirmesi: Anfa vakası
  1. Tez No: 491200
  2. Yazar: NAJM DINE EL OTMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1960'lardan ve 1970'lerden başlayarak, birçok gelişmekte olan ülke, çoğunlukla iş olanakları arayan kırsal nüfusun kentsel alanlara doğru gerçekleştirdiği önemli bir göç yaşamıştır. Bu köyden kente akın, kent merkezlerinde önemli bir nüfus yoğunluğuna neden olmuş ve konut talebinde keskin bir artış meydana getirmiştir. Fas'ın finansal baş kenti olan Kazablanka, ülke ekonomisinin yüzde 30'unu elinde tutması nedeniyle, konut piyasasında belirgin bir dengesizliğe yol açan yüksek bir nüfus baskısı ile yüz yüze kaldı. Yetkili makamların, beklenmedik bir oranda büyüyen bu nüfus için gerekli altyapı ve konutu sağlamadaki yetersizliği nedeniyle, alt sınıftaki nüfus yeterli oranda konut edinemedi. Bu durum, birçok düşük gelirli insanı, pahalı kira sıkıntısı yaşamaktansa gecekondu bölgelerinde yerleşmeyi tercih etmeye zorladı. Yetkililerin, kendilerini bazen kentin tam ortasında bulunan birçok gecekondu mahallesinde toplanmış, gayriresmi barınaklarda yaşayan çok büyük orandaki ailelerle karşı karşıya gelmelerine kadar, şehrin nüfus yoğunluğundaki artışın devam etmesi, birçok bölgede gecekondu mahallelerinin yayılması sonucunu doğurmuştur. Durumun karmaşıklığı, hükümeti, yetersiz barınma ile mücadele etmek için 2004 yılında“Gecekondusuz Şehirler”adlı bir programda biraraya getirilen bir dizi tedbir almaya zorlamıştır. Program, gecekondu mahalle sakinleri için uygun bir alternatif sağlayarak, en önemli Fas şehirlerinde 6 yıl içinde (2004-2010) gecekondu mahallerini ortadan kaldırmayı amaç edinmişti. Ancak, gecekondu sakinlerinin sunulan alternatiflerden yararlanmaktan kaçınmaları ve konut krizinin devam etmesi nedenleriyle, program amacına ulaşmaktan çok uzaktı. Bu çalışma, bu olguyu daha iyi anlamak için Kazablanka'daki konut sektörünü ve gecekondu bölgelerindeki durumu analiz etmeyi ve ardından programın eksikliklerini ve zayıf yönlerini belirlemek için farklı aşamaları inceleyerek ve bu politikaların belirlenmesinde katkıda bulunan aktörlerle ve programın uygulanması ve devamının sağlanmasından sorumlu kişileri araştırarak“Gecekondusuz Şehirler”programını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting from 1960s and 1970s, many developing countries experienced a significant migration of the rural population toward the urban areas mainly looking for job opportunities. This rural exodus caused an important concentration of the population in the urban centers, resulting in a sharp increase in the housing demand. Casablanca, the economic capital of Morocco, as it monopolizes 30 percent of the economy of the country, faced a high population pressure leading to a considerable imbalance in the housing market. Due to the incapacity of the responsible authorities to provide the necessary infrastructure and housing for the population, which was growing in an unexpected rate, the lower-class population were incapable of getting an adequate housing. This situation pushed many low- income people to prefer settling in slums instead of suffering from an expensive rent. The continuity of the increase in the population density in the city led to the spread of the slums in many districts, until the authorities found themselves facing a huge number households living in informal housing assembled in many shantytowns sometimes located in the heart of the city. The complexity of the situation forced the government to release a set of measures in 2004 to combat the inadequate housing assembled in a program called“Cities Without Shanties”. The program aimed to eliminate shantytowns in the most important Moroccan cities within 6 years (2004-2010), by providing an adequate alternative for the inhabitants of the slums. But because of the abstention of the shantytowns' inhabitants to benefit from the alternatives provided, and the continuation of the housing crisis, the program was far from achieving its goal. This study aims to analyze the housing sector in Casablanca and the situation in the shantytowns to better understand the phenomenon, and then cover the“Cities Without Shanties”program by going through its different phases and the actors contributing in setting the policies and the ones responsible for the implementation and the application program to identify the shortfalls and the weaknesses of the program.