Avrupa Birliği'nde organize suçluluk mevzuatlarının uyumlaştırılması ve yakınlaştırılması
Harmonization and approximation of organized crime legislation in the European Union
- Tez No: 491244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERCAN REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
1990'lardan günümüze, sadece Avrupa Birliği sınırları içerisinde değil tüm dünyada farklı hukuk sistemleri arasında hızla güçlenen bir uyumlaşma, yakınlaşma ve birleşme süreci vardır. Bu çerçevede Avrupa Birliği; Antlaşmalar, tüzükler, direktifler, çerçeve kararlar, ortak eylemler gibi hukuki enstrümanları aracılığıyla Birliğe Üye Devletlerin mevzuatlarının büyük bir kısmını uyumlaştırmış, yakınlaştırmış ve birleştirmiştir. Bu alanlardan birisi de ceza hukukudur. Ceza hukuku alanında, başta organize suçluluk olmak üzere terörizm, kara paranın aklanması, yasadışı uyuşturucu ticareti, yasadışı insan ticareti, yasadışı silah ticareti gibi ciddi ve sınıraşan suçluluk türlerine karşı etkili mücadele edebilmek amacıyla Birlik, çeşitli enstrümanları aracılığıyla girişimlerde bulunmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin Üye Devletlerin organize suçluluk mevzuatlarının uyumlaştırılması ve yakınlaştırılması amacıyla kabul etmiş olduğu araç ve politikalar incelenecek ve bu araçların söz konusu amaçları gerçekleştirmeye elverişliliği değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
From the 1990s to present, not only in the European Union but also all over the World there is a fast-growing process of harmonization, approximation and unification within different legal systems. In this context, a major part of national legislations of Member States has been already harmonized, approximated and unificated by EU's legal instruments such as Treaties, directives, framework decisions, joint actions, etc. One of these national legislations upon which the EU has focused is criminal law. In the field of criminal law, the EU attempts to prevent and control serious and transnational crimes such as organized crime, terrorism, money laundering, illegal drug trafficking, illegal human trafficking and illegal arm trafficking. In this study, it is aimed to investigate and assess the EU's harmonization and approximation measures in the context of“preventing and controlling”of organized crime within the Member States.