İki duvarlı kemikiçi defektlerinde yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğinin değerlendirilmesi
The Evaluation of guided tissue regeneration technique in intrabony defect
  1. Tez No: 49128
  2. Yazar: NURDAN ÖZMERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELGİN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Periodontal tedavilerin temel amacı yıkıma uğramış periodontal dokuların, kabul edilebilir düzeyde rejenere olmasıdır. Dişler ve alveol kemiği arasında sağlıktaki bağlantıyı tekrar oluşturma potansiyeline sahip olan tek hücre grubu periodontal ligament hücreleridir. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu, hastalıklı kök yüzeylerine periodontal ligament hücrelerinin seçici olarak repopülasyonuna izin veren bir işlemdir. Bu, epitel ve dişeti bağ dokusunu iyileşme bölgesinden uzak tutan ve periodontal ligament ve kemik hücrelerinin kuronal yönde prolifere olmasına olanak sağlayacak bir boşluğu oluşturan, rezorbe olabilen ya da olmayan bariyer membranlaria gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, rezorbe olabilen kollagen membranın gingival epitelin apikale göçünün engellenmesindeki ve periodontal ligament hücrelerinin rejenerasyon kapasitesinin desteklenmesindeki etkinliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla 9 yetişkin köpekte mandibular dişlerde iki duvarlı kemikiçi defektler oluşturulmuştur. Her köpekte rastgele seçilen defektlere 20x30 mm. boutlanndaki kollagen membran, interproksimal kemik defektini ve komşu kök yüzeyini örtecek şekilde şekillendirilerek yerleştirilmiştir. Kontrol defektlerinde membran yerleştirilmeden flap kapatılmıştır. Köpeklerden, cerrahi işlemden 7., 15., 21, 30., 60. ve 90. günler sonrasında blok biyopsi alınmıştır. Histolojik ve histometrik değerlendirmeler yapılmıştır. Hem deney hemde kontrol
Özet (Çeviri)
The regeneration of lost periodontal supporting tissues at a predictable level is main goal of periodontal therapy. Periodontal ligament cells are the only cell type that have a potential for maintaining the healty connection between the teeth and alveolar bone. Guided tissue regeneration is a process that allows the periodontal ligament and bone cells to selectively repopulate of previously diseased root surface by means of non-resorbable and resorbable membranes. The aim of the present study was to assess the effect of absorbable collagen membrane on the inhibition of downgrowth of gingival epitelium and the support of regenerative capability of periodontal ligament cells. For this purpose, two-wall intrabony defects were surgically created in mandibular teeth in 9 dogs. In randomly chosen quadrant in each dog, 20x30 mm. collagen membrane was shaped to cover the interproximal bone defect and adjacent root surface. No collagen membrane was placed over the debrided control defects. The block biopsy was applied 7, 15, 21, 30, 60, 90 days after the surgical procedures. Histomorphologic and histometric evaluations were performed. Although gingival recession was observed at some of the sites, both collagen membrane treated and control defects exhibited various amounts of new attachment.