Arzu, kapitalizm ve iktidar ilişkisi
Desire, capitalism and power relation
  1. Tez No: 491310
  2. Yazar: MUSTAFA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Kapitalizmin arzuları nasıl kışkırttığı, bu görüşün aksini iddia eden ve onun arzuları bastırdığını öne süren isimlerin argümanlarının neler oldukları ve son olarak Türk toplumunda arzunun alımlanma tarzı araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma yöntemleri olarak içerik analizi ve eleştirel söylem analizinden oluşan doküman incelemesi, derinlemesine görüşme, daha önceden yapılmış anket çalışmaları vb.'lerinden yararlanılmıştır. Reklamlarda yer alan etkileyici resimler, kışkırtıcı sesler ve çifte ya da yan anlamları olan yazılar vasıtasıyla kapitalizmin arzuları kışkırttığı anlaşılmıştır. Kapitalizmin arzuları bastırdığını iddia eden düşünürlerin öne sürdükleri şeylerin ise bizleri ona daha çok bağımlı hale getireceği fark edilmiştir. Türk toplumunda tartışmaların büyük oranda kapitalizmin dışında yapıldığı fakat son dönemli çalışmalarda bu yönde bir ilginin oluştuğu anlaşılmıştır. Türk toplumunun özellikle genç, bekâr, gelir ve eğitim düzeyi yüksek kesimlerinin yoğun oranda arzulayıcı oldukları anlaşılmıştır. Bir yandan bireylerin arzularını bastırmayacak diğer yandan bu süreci toplumun faydasına yöneltecek kurumların ya da kurumsal düzenlemelerin olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
How capitalism excites the desires, what the arguments of the names claiming the contrary of this perspective and arguing that it suppresses the desires and finally the way of it is being recepted in Turkish society are the purpose of this research. As research methods it was benefited from document review which consists of content analysis and analysis of critical discourse, in-depth interview, earlier made survey works etc. It has been understood that through impressive pictures, exciting voices, writings which have double meanings or connotations are in advertisements, capitalism excites the desires. It has been noticed that what the thinkers claiming that capitalism suppresses the desires argue will make us dependent on it. It has been understood that discussions in the Turkish society have been done to a large extent out of capitalism, but in recent studies an interest is becoming in this direction. It has been understood that especially the parts of Turkish society who are young, bachelor, have high income and education desire. It has been reached that there must be institutions or institutional arrangements which will not suppress the desires of individuals on the one hand, direct this process to the benefit of the society on the other hand.