Kur'ân'da namaz ve namaz anlamına gelen kavramlar ve bu kavramların tefsirlerde inceleniş biçimi(Beyzâvi ve Merâğî örneği)
The salah in quran and the concepts meaning salah and its way of studying in tafsirs(the example of Al-Beydawi and Al-Maraghi)
  1. Tez No: 491321
  2. Yazar: VEYSEL AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Kur'ân'da Namaz ve Namaz Anlamına Gelen Kavramlar ve Bu Kavramların Tefsirlerde İnceleniş Biçimi (Beyzâvî ve Merâğî örneği)”isimli tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın önemini, amacını ve yöntemini ortaya koyduk. Birinci bölümde Beyzâvî ve Merâğî'nin hayatlarını ilmî yönlerini ve tefsir metodlarını ortaya koyduktan sonra namaz anlamına gelen kavramların sözlük ve terim anlamını, kök anlamıyla terim anlamı arasındaki münasebeti inceledik. Eski ve yeni lügatlardan alıntılar yapıp müfessirlerin bu kavramlar hakkındaki görüşlerine yer verdik. Bu konuda Taberî Mâtürîdî, ibni Ubeyde, Şâfiî gibi ilk asırlarda yaşamış müfessirlerden örnekler verdiğimiz gibi günümüzde yaşamış müfessirlerden de nakiller yaptık. Daha sonra Beyzâvî ve Merâğî'nin bu kavramlara verdiği mânaları örnekler vererek gösterdik. İkinci bölümde ise Beyzâvî ve Merâğî'nin namazla ilgili diğer konular hakkındaki görüşlerini aktardık. Ayrıca bu iki müfessirin kullandıkları metodları, fıkhî değerlendirmeleri örnek âyetler üzerinden anlattık.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is the Study of the Salah Concept in Quran Tafsirs in the Context of Al-Baydawi and Al-Maraghi consists of one introduction part and two sections. In the introduction part, we explained the importance, the aim and the methodology of our study. In the first section, we examined the dictionary and term meaning of the concepts which means salah and also its relationship between root meaning and term meaning after bringing up Al-Baydawi and Al-Maraghi life, knowledge and their interpretation methodologies of the Quran respectively. In addition, we considered the thoughts of other mufassirs about the salah concepts by referring the old and the new dictionaries. In this matter, we exemplified both the mufassirs existed in the early centuries such as Taberi Al Maturidi , Ibn Ubayd, Shafi'i and also the recent mufassirs. Then, we illustrated the views of Al-Baydawi and Al Maraghi related to salah concepts. In the second section, we stated the views of Al-Baydawi and Al Maraghi regarding other matters which is related to salah. Additionally, we demonstrated the evaluations of Islamic law and the methodologies of those mufassirs with respect to the example verses of the Quran.