Faydacı ve hedonik güdülerin tüketicilerin alışveriş merkezlerinden elde ettikleri tatmin üzerine etkisi : Mersin ili örneği
The effect of utilitarian and hedonic motivation on the satisfaction consumers obtain from shopping malls (AVM) : The sample of Mersin province
- Tez No: 491354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DOĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde tüketim davranışları farklılık gösterebilmektedir. Tüketiciler, tüketimin yalnızca faydacı odaklı değil; haz ve mutluluk odaklı olmasını da isterler. Hedonik tüketim; haz ve yüksek düzeyde mutlulukla oluşan bir kavramdır. Faydacı tüketim ise ürünlerden beklenen somut ihtiyacın giderilmesi şeklinde tanımlanmıştır. Çalışmanın amacı alışveriş merkezlerini ziyaret eden tüketicilerin AVM' den elde ettikleri tatmine etki eden hedonik ve faydacı güdüleri ortaya çıkarmaktır. Buna bağlı olarak tüketicilerin AVM ziyaretinden elde edilen tatminin, tüketicilerin tekrar ziyaret etme niyetleri ve olumlu ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen Mersin ilinde bulunan katılımcılara yüz yüze görüşme ile 10 Nisan – 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında anket formları doldurtulmuş ve toplamda 388 adet anket toplanmıştır. Hedonik ve faydacı güdülerin alışveriş merkezlerini ziyaret eden tüketiciler üzerindeki etkilerinin neler olduğu doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Yapılan incelemede ise parasal tasarruf, seçim, elverişlilik ve kişiselleştirilmiş ürünlerin faydacı güdü üzerinde, faydacı güdünün tüketici tatmini üzerinde ve tatminin ise tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Eğlence, keşfetme ve sosyal statü boyutlarının hedonik güdü üzerinde, hedonik güdünün tüketici tatmini üzerinde ve tatminin ise olumlu ağızdan ağıza iletişim üzerinde olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aidiyet boyutunun ise hedonik güdü üzerinde etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, consumer behaviours may change. Consumers demand not only utilitarian focused consumption but also entertaintment and pleasure focused consumption. Hedonic consumption is a concept consisting of pleasure and so much happiness. Utilitarian consumption is defined as meeting basic needs expected from product. The scope of the study is to reveal hedonic and utilitarian motivations affecting the satisfaction consumers obtain from AVM. Correspondingly, the effects of consumer satisfaction obtained from AVM visit on revisit intention of consumers and on positive word of mouth communication have been researched. In the scope of this research, participants in Mersin province selected by using convenience sampling method have been requested to fill in the questionnaire forms during face to face meetings from 10 April to 15 May and in total, 388 questionnaire forms have been gathered. The effects of hedonic and utilitarian motivations on consumers visiting to shopping malls have been tested using confirmatory factor analysis and structural equation modeling. In this research, it is confirmed that the effects of frugality, selected, availability, customized products on utilitarian motivation, the effects of utilitarian motivation on consumer satisfaction and the effects of consumer satisfaction on revisit intention are positive. It is confirmed that the effects of entertaintmen, exploring, social status on hedonic motivation, the effects of hedonic motivation on consumer satisfaction on positive word of mouth communication are positive. There are no effects of belonging on hedonic motivation.