Vedat Türkali'nin 'Güven' romanında toplumcu gerçekçilik
Sosyalist realism in Vedat Türkali's novel Güven
  1. Tez No: 491362
  2. Yazar: GÜLCAN TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Vedat Türkali'nin 1999 yılında yayımlanan 2 ciltlik“Güven”romanı toplumcu gerçekçilik açısından incelenmiştir. Çalışmada dört bölüm, sonuç ve kaynakça yer almaktadır. Giriş bölümünü izleyen ikinci bölümde“gerçekçilik”sanat akımının hangi toplumsal dönüşümlerden sonra ortaya çıktığı üzerinde durulmuş, gerçekçiliğin farklı kolları olan geleneksel, eleştirel, doğal gerçekçilik, sosyalist ve toplumcu gerçekçilik anlayışları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yazarın biyografisi, sanat anlayışı ve eserleri tanıtılmış, Güven romanı içeriksel ve biçimsel olarak çözümlenmiştir. Güven, Türkiye'de sol tarihi TKP üzerinden yansıtan ilk yazınsal romandır. Sovyet sosyalizminin çökmesi, Türkiye'de yasak ve baskıların azalmış olması nedeniyle,“çatışma”ve“çelişkiler”daha özgürce biçimlendirilebilmiştir. Bu bakımdan Güven sosyalist gerçekçilik ilkelerini en iyi temsil eden bir romandır. Dördüncü bölümde Güven, toplumcu gerçekçi ilkeler doğrultusunda eser odaklı ve betimlemeli olarak incelenmiştir. Vedat Türkali Güven'i, gelecek kuşaklara bir sol tarih belleği kazandırmak için kaleme almıştır. Bu bağlamda roman, partiyi arayış süreciyle birlikte, tanık olunan tarihsel, toplumsal olayları somut tarihi gerçeklere ve belgelere bağlı kalarak,“bütünlüklü”ve“içeriden”anlatmıştır. Sosyalist gerçekçiliğin önemli estetik ilkesi olan bütünlüklülüğü sağlayabilmek için ise 1939-1945 yılları arasında dünyada ve Türkiye'de meydana gelen ve Türkiye'de sol hareketi belirleyen tüm toplumsal ve siyasî aktörler temsil edilmiş, olaylar, çatışmalar çelişkileriyle yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Vedat Türkali's two-volume novel“Güven”, which was published in 1999, has been examined in terms of socialist realism. Four chapters, conlusion and references take place in this study. In the second chapter, which follows the introduction, it is emphasized which social transformations emerged from the“realism”art movement, and the different branches of realism, traditional, critical, natural realism, socialist and socialist realism. In the second chapter, the writer's biography, sense of art and his works are introduced and the novel Güven has been analyzed contextually and formally. Güven is the first literary novel which tells the history of leftism reflecting TKP in Turkey. The collapse of Soviet socialism, due to reduced bans and repression in Turkey,“conflicts”and“contradictions”could be shaped more freely. In this respect, Güven is the best novel which represents socialist realism principles. In the fourth chapter, Güven has been studied as a piece-oriented and descriptive work in the direction of socialist realistic principles. Vedat Türkali wrote Güven to make the future generations gain left history memory. In this context, the novel, together with the partisan search process, described the historical and social events that were witnessed by“integrating”and“insider”, adhering to concrete historical facts and documents. In order to provide wholeness an important aesthetic principle of socialist realism that occurred in the world and in Turkey between the years 1939-1945 and represented all social and political actors that determine the leftist movement in Turkey, events, conflicts are reflected in their contradictions.