Avrupa ülkelerinde sektörel enerji verimliliği ve ekonomik büyüme ilişkisi
Sectoral energy efficiency and economic growth relation in European countries
- Tez No: 491366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı; gelişmiş ve gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde sektörel enerji verimliliğinin saptanması ve bu enerji verimliliğiyle ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin etkilerinin incelenmesidir. Son yıllarda, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler büyüme konusunda başarı sağlamak için enerjiyi verimli bir şekilde kullanmanın önemini anlamışlardır. Ekonomik büyümenin sağlam temellere dayandırılması için enerji verimliliği ve ekonomik büyüme verilerinin incelenmesi gereklidir. Çalışmamızda, diğer çalışmalardan farklı olarak enerji verimliliğinin sektörel olarak ele alınması enerji verimliliğinin büyüme üzerindeki etkilerinin daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda 1990–2015 aralığında Avrupa ülkelerinin sektörel enerji verimliliği hesaplanacak ve sektörel enerji verimliliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Panel Veri Analizi ile incelenecektir. Çalışmamız sektörel enerji verimliliğinin büyümeye olan etkilerinin ortaya koyulmasına yardım edecek ve ülkelerin büyümelerini hızlandıracak enerji politikaları geliştirme konusunda politika yapıcılara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our work; the identification of sectoral energy efficiency in developed and developing European countries and the examination of the effects of this energy efficiency and economic growth. In recent years, developed and developing countries have recognized the importance of using energy efficiently to achieve growth. It is necessary to examine the energy efficiency and economic growth data in order to base economic growth on sound foundations. In our work, unlike other studies, sectoral consideration of energy efficiency will enable us to examine the effects of energy efficiency on growth in a more detailed way. For this purpose sectoral energy efficiency of European countries will be calculated in the period of 1990-2015 and the relation between sectoral energy efficiency and economic growth will be examined by Panel Data Analysis. Our work will lead policy makers to develop energy politics that will help to identify sectoral energy efficiency gains and accelerate the growth of countries.