Yeşil tedarik zinciri uygulamaları üzerine kimya sektöründe bir alan araştırması
- Tez No: 491367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşen dünyada tüketim isteği, üretimi arttırarak doğal kaynakların daha fazla kullanılmasına sebep olmaktadır. Sanayileşmeyle beraber giderek artan bu durum, çevre üzerinde olumsuz etkiler göstermekte, hatta yaşanabilir doğayı ve insan geleceğini tehdit eder duruma getirmektedir. Çevresel sorunların ekosisteme zarar vermesi, insanlarda artan sağlık problemleri, ozon tabakasının delinmesi, biyolojik çeşitliliklerin giderek azalması gibi sorunları gündeme getirmektedir. Bu sorunlarla baş edebilmek için kamuda yasal denetimler sıkılaştırılmakta, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin baskısıyla üretici ve tüketici kesim bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Bilinçli olması gereken sektörlerden bir tanesi de kimya sektörüdür. Kimya sektörünün varlığı ve gelişimi, bir ülke için büyük önem arz etse de, kimyasal üretim doğaya zarar veren üretim yöntemlerinin başında gelmektedir. Bir ülkenin sanayi olarak gelişmesi kadar, çevreye zarar vermemesi ve gelecek nesillerin çıkarlarını gözetmesi de önem taşımaktadır. Bu nedenle, özellikle kimya sektöründe“yeşil uygulamalara”yönelmek gerekmektedir. Söz konusu yeşil uygulamalardan bir tanesi de Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi'dir (YTYZ). YTYZ, çevreye karşı daha duyarlı olmayı, üretimin temiz yapılmasını ve en önemlisi canlıların yaşam kalitesinin korunmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi'nin, kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalarda nasıl uygulandığını ortaya çıkarmaktadır. Araştırmanın örneklemini Mersin'de kimyasal üretim yapan 25 firma oluşturmaktadır. Bu firmalara, olasılığa dayalı olmayan yargısal örneklem yöntemi kullanılarak ulaşılmış ve firmalarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, firmaların YTZY konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığı, bu yöntemin maliyet arttırıcı bir unsur olarak görüldüğü, yasal zorunluluklardan ve denetlemelerden dolayı YTZY uygulamalarına başvurulduğu ve bu disipline dair uygulamaların tam anlamıyla benimsemediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The desire for consumption results in further usage of natural resources by increasing production in a globalizing world. Having been increasing along with industrialization, this situation has negative influences on environment and even begins to threaten livable nature and future of human beings. The issues such as damage of environmental issues to eco-system, increasing health problems on human beings, ozone layer depletion, gradual decrease of biological diversity have become the main topic. Statutory audits become stricter in the public, awareness has been raising among the producers and consumers with the restraints of national and international non-governmental organizations in order to cope with these issues. One of the industries required to be conscious is chemical industry. Despite the fact that existence and development of chemical industry has a significant role for any country, chemical production is one of the primary production methods that are environmentally hazardous. Being non-hazardous for the environment and looking after next generations' interests are as much important as development in industrial terms for a country. Therefore, it is required to focus on“green implementations”particularly in chemical industry. One of these green implementations is Green Supply Chain Management (GSCM). GSCM aims at being more sensitive to environment, sustaining clean production and, above all, protecting quality of life related to living beings. In this regard, the objective of research is to reveal how Green Supply Chain Management has being implemented in the companies being operated in chemical industry. The sample of this research is comprised of 25 companies that have been making production in Mersin. These companies were contacted through nonstochastic judgement sampling method and in-depth interviews were carried out. As a result of the research, it has been understood that the companies have no efficient knowledge regarding GSCM, this method is considered as a factor increasing cost, GSCM implementations are applied due to statutory obligations and audits and that such applications regarding this discipline have not been fully adopted.