Abdurrahman Hasan Habenneke el-Meydânî ve belâgat ilmine katkıları
Abdurrahman Hasan Habenneke al-Maydani and his contribution to the rhetoric science
  1. Tez No: 491382
  2. Yazar: İBRAHİM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Abdurrahman Hasan Habenneke el-Meydânî Arap belâgatında el-Belâgatü'l-'arabiyye adlı bir eser telif etmiştir. Bu araştırmada müellifin hayatı, eserleri, hakkında yapılan çalışmalar ve mezkur kitabından hareketle belâgat alanına yaptığı eleştiriler ve katkılar meânî, beyân ve bedî' ilimleri çerçevesinde ele alınmıştır. Müelifin eleştirileri ve katkıları klasik ve modern dönem belâgat birikimiyle mukayese edilerek objektif bir şekilde araştırılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak Meydânî'nin belâgat konularında farklı görüşlere sahip olduğu, yeni isimlendirmeler ortaya koyduğu ve bazı konularda kendi nazmettiği şiirlerinden örnekler verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Hasan Habannaka al-Maydani has written a work called al-Belâgatu'l-'arabiyya in Arabic rhetoric. This study deals with the author's biography, his works, works made on him and from the aforementioned book his critics and contributions to the field of rhetoric within the frameworks of sciences of Eloquence (bedî), Semantics (meânî), and Speech (beyân). The criticism and contributions of the author have been tried to be investigated objectively by comparing with the accumulation of classical and modern rhetoric. As a result, it has been found that al-Maydani had different views on the topics of rhetoric by putting forth new namings and giving samples from his new poems.