Fötal ikili iskelet boyama yönteminde mikrodalga ışınımlarının uygulanması
The Application of microwave radiation in the method of fetal double skeletion staining
  1. Tez No: 49139
  2. Yazar: HATİCE KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 VI -ÖZET Mikrodalga enerji, iyonize olmayan bir enerji türüdür. 900-30.000 MHz frekanslar arasındaki ışınımlardır. Mikrodalga ışınımlar, su gibi dipolar moleküllere hareket enerjisi kazandırarak ısı oluşumunu sağlar. Hızlı bir şekilde oluşan ısı, difuzyon olayının ve dolayısıyla kimyasal tepkimelerin hızlanmasına neden olur. Mikrodalga finnlar, 2450 MHz frekansta ve 12,5cm dalga boyunda düzenlenmiştir. Mikrodalga ışınımlar, 1970 yılında histopatoloji laboratuvarlanna girmiştir. Preparasyon işleminin her aşamasında kullanılan mikrodalga ışınımlar, histologlar ve patologlar için büyük kolaylık olmuştur. Günlerce hatta haftalarca süren çalışmaların çok kısa sürede tamamlanması sağlanmıştır. Dokuların tespiti, dehidratasyonu, boyanması aşamalarında ve immumnoperoksidaz, immunokimyasal, immunositokimyasal yöntemlerde mikrodalga ışımmlanmn başarıyla kullanıldığını görüyoruz. Bu güne kadar mikrodalga ışınımlar iskelet boyama yönteminde İmllanılmıştır. Oysa ki, iskelet anomalilerinin tespit edilebilmesi için iskelet boyamaya gereksinim vardır. Bir çok araştırmacı bu konuda değişik boyama yöntemleri geliştirmiştir. Bunlardan en uygunu, M. Inouye'nin 1976 yılında yaptığı boyama yöntemidir. Çünkü, Inouye'nin boyama yöntemiyle hem kemik hem de kıkırdak yapılar ayırtedilebilmektedir. Bu çalışmada mikrodalga ışınımlar, M. Inouye'nin boyama yönteminde kullanılmıştır. Tespit ve boyama aşamalarında kullanılanı mikrodalga ışınımlarla günlerce süren çalışma, kısa sürede tamamlanmıştır, özellikle mikrodalga ışınımlarla tespit edilen örneklerin daha iyi boyandığı dikkati çekmiştir. Mikrodalga ışınımlarla çalışma, ülkemizde ilk kez 1989 da yapılmıştır. Bu yöntemi daha da geliştirip, bazı dezavantajlarım ortadan kaldırmak olasıdır. Bu nedenle, özellikle ülkemizde konuyla ilgili daha çok çalışmalar40 yapmak gerekir. Çünkü yöntem, araştırmacı için zamandan büyük ölçüde kazanç sağlamaktadır. Daha az kimyasal madde kullanarak, çevreyi daha az kirleterek, insan sağlığına daha az zarar vererek kısa sürede histokimyasal çalışmaları tamamlamak mikrodalga ışınımlarla olasıdır.
Özet (Çeviri)
41 VII -SUMMARY Microwave energy is non ionized type of energy. It is the radiation between 900-30.000 MHz frequency. The microwave radiation providing energy to dipolar molecules creates the heat environment. The rapidly created heat results in the diffusion which in turn expidites the chemical reactions. The microwave ovens are designed in 2450 MHz. 12,5 wave length. The microwave radiation has entered into histopathology labarotories in 1970. The radiation which is used throughout all the phases of preparation has been a comforting element for the histologists and pathologists. It has enabled the works to be completed in a very short period where it use to take days even weeks. During the fixation of tissues, dehydration, staining and in immunoperoxidase, immunochemical and immunocytochemical practices microwave radiation has successfully been used. Up today, microwave radiation is also used as skeletal staining method. İn order to identify the anomalia of skeleton, dyeing is a necessary operation. Many researchists have developed different methods in thiarea. The most appropriate developed method was realized in 1976 by M. Inouye. İn the staining method of Inouye both the structures pf bone and cartilage may be differentiated. The microwave radiation was used in Inouye's staining methods. The microwave radiation used in fixation and staing phases has been completed in a very short time perior whereas it used to take substantially loger. Especially the samples fixation under the microwave radiation were staining better. The practices whit the microwave radiation was initally made in 1989 in our coutry. It is possible to develop this method and remove the western disadvantages. For this reason, especially in our country, more studies has to take place. Because, the method for the researchist results in a major time savings. By using less chemicals, by polluting the evironment less, by damaging the human health in a lesser degree, completion of the histochemical studies by microwave radiation is possbile.