Anadolu Lisesi öğretmenlerinin okul kültürü algılarının incelenmesi Malatya ili Battalgazi ilçesi örneği
Anatolian high schools's teachers perception of school culture the case of Malatya province Battalgazi district
  1. Tez No: 491436
  2. Yazar: ONUR IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Malatya ili Battalgazi ilçesindeki Anadolu Lisesi öğretmenlerinin okul kültürüne yönelik algılarının ne düzeyde olduğunu saptamaktır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ilçesindeki Anadolu Liselerinde görev yapan 280 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise araştırma evrenini kapsayan tüm öğretmenlerden oluşmaktadır.Araştırma verileri kişisel bilgi formu ile Fırat (2007) tarafından geliştirilen okul kültürü ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu, kişisel ve mesleki bilgileri içermektedir. Okul kültürü ölçeği 4 boyuttan ve 48 sorudan oluşmaktadır.Araştırma verilerinin analizi için SPSS programından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin okul kültürüne yönelik genel algıları“katılıyorum”düzeyinde gerçekleşmiştir.En yüksek algı düzeyi“bütünleşme ve aidiyet”boyutu almıştır.Onu sırasıyla“işbirliği, destek ve güven”boyutu,“demokratik yönetim, karara katılım ve örgüt kültürü”boyutu ve“okul-çevre ilişkisi”boyutu izlemiştir.Ayrıca araştırmanın diğer sonuçlarında cinsiyet, medeni durum, eğitim durumları ve okuldaki hizmet süreleri değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamakla birlikte yaş ve mesleki kıdem değişkenlerinin anlamlı farklılaştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception level of the Anatolian High Schools's teachers towards school culture in the Province of Malatya Battalgazi District. In the study, descriptive scanning model has been used. 280 teachers working for Anatolian High Schools in the Province of Malatya Battalgazi District constitute the frame of the study for the years 2014-2015.All teachers who are in the study-frame are also a part of the study-sample. Research data has been collected through personal data form and scale of school culture developed by Fırat (2007). Personal data form includes personal and vocational information. Scale of school culture is comprised of 4 dimention and 48 questions. SPSS Program has been utulized for statistical analisis of the study. In accordance with the findings at the end of the study, the perception of the teachers to school culture has been proved with level“I agree”.“integration and belonging”dimension has proved the greatest point.“Coorperation, support and trust dimension”has followed the previous one and respectively“democratic administration, participitation to the decision and organizational culture dimention and ”school-environment relation dimension have followed. In addition, there were no significant differences in the other results of the study compared to the variables of gender, marital status, educational status and duration of service in school,the age and occupational seniority variables have been found to lead to meaningful differentiation.