Dönüşümcü liderlik ve örgüt kültürünün bilgi üretim sürecine etkisi
The effect of transformational leadership and organizational culture on knowledge creation process
  1. Tez No: 491474
  2. Yazar: HADİ RUBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ AKSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik ve örgüt kültürünün bilgi üretim sürecine etkisini istatiksel analizler yardımıyla test etmektir. Araştırma evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren bir katılım bankası çalışanları oluşturmaktadır. Veriler anket yöntemi ile toplanmış olup, soruların oluşturulmasında literatürde güvenilirlik ve geçerliği test edilmiş ilgili ölçekler kullanılmıştır. Analiz için SPSS 22 ve AMOS 22 paket programları kullanılmıştır. Toplanan veriler analiz aşamasında ilk olarak açıklayıcı faktör analizine tabi tutulmuş, çıkan sonuçların araştırma modeli ile uyumlu olup olmadığı doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi uyum iyiliği değerlerinin kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu görüldükten sonra hipotezlerin testi için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Son olarak analiz sonuçları değerlendirilmiş ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to test the effect of transformational leadership and organizational culture on the knowledge creation process with the aid of statistical analysis. The research universe constitutes employees of a participation bank operating in Turkey. The data were collected by the questionnaire method and the reliability and validity of the relevant scales were used in the literature. SPSS 22 and AMOS 22 package programs were used for the analysis. The collected data were first subjected to explanatory factor analysis, then it was examined by confirmatory factor analysis whether the results were consistent with the research model. Confirmatory factor analysis was used to model the structural equality for the testing of hypotheses after it was found that the goodness of fit values were within acceptable limits. Finally, the results of the analysis were evaluated and suggestions were made for further studies.