Perdesiz gitarın (Geçiş öncesinde) mod-makam temelli öğretilmesine dair öneri çalışması
A proposal study on mode-based teaching of frettless guitar (Pre-transition)
- Tez No: 491475
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Perdesiz gitarın sağladığı sınırsız ses sahası ve tonundaki sıcaklık her geçen gün daha fazla kişiyi kendine çekmektedir. Buna rağmen perdesiz gitar hakkında bilgi edinilebilecek kaynakların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle perdesiz gitar icrasında izlenecek yolları araştırmak bu çalışmanın amacıdır. Çalışmada; perdesiz gitarla Türk müziği icrasında kullanılan dörtlü, beşli türlerine, makam dizilerine ve pozisyon geçişlerine yer verilmiştir. Ayrıca majör diziden türeyen modlara yer verilerek makam dizileri ile benzerliklerine vurgu yapılmıştır. Çalışma, görsel olarak diyagram ve şekillerle desteklenerek ilgili dizilerin klavye üzerindeki yerleri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Limitless sound area and the warmth of tone that fretless guitar enables has been appealing everyone to itself each other day. Nevertheless, there are not enough sources to know about fretless guitar. For this reason, researching the ways of performing fretless guitar is the purpose of this study. In the study, the types of fourth and fifth which were used to perform Turkish music, mode scale and position transitions are included. Besides, modes driving from major scale are included and put an emphasis on the similarities between modes scales. The study is supported visually with diagrams and shapes to indicate the locations of the related lines on the freetboard.