Sosyalleşme kapsamında amatör koroların incelenmesi
Investigation of amateur choirs in scope of socialization
- Tez No: 491478
- Danışmanlar: DOÇ. EZGİ SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör koro çalışmalarının insanların sosyalleşme becerileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda amatör koristler ile anket, koro şefleri ile röportaj yapılmış, hipotezlerin doğruluğunun araştırılması için ise alan yazın taraması gerçekleştirilmiştir. Koro çalışmaları sonrasında, katılımcıların kendilerini daha demokratik, sanatsal alanda daha bilgili ve iletişim konusunda daha becerikli hissettikleri görülmüştür. Çalışmalara katılanların büyük oranda yüksek eğitim düzeyine sahip kişiler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, Sosyolog, nörolog ve koro şefleri ile yapılan röportajlarda, koro çalışmalarının insanlar üzerinde hem sosyal, hem de psikolojik açıdan pozitif etkileri olduğu görülmüştür. Uzmanlar, kişilerin hedef belirleme, kendilerini ve çevrelerini tanıma, sosyalleşme ve iletişim becerisi kazanmada koro çalışmalarının oldukça faydalı olduğu görüşündedirler. Bu çalışmada İstanbul ilinde bulunan koroların sınırlı sayıdakikoristleri ile şefleri üzerinde yapılan uygulamalarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effects of participating in amateur choir activities. To reach this goal, a survey has been taken amongst choir members and choir conductors,sociology and neurology experts have been interviewed and also a literature survey has been done to verify the hypothesis. As a result of this study it is understood that after participated in choral activities choir members feel more democratic, more informed about arts and more efficient in social communications. Choir conductors, sociology and neurology experts emphasized the positive effects of choir activities on self-knowledge, communication skills and awareness of social environments in their interviews. This study is limited to a amateur choirs, their members and conductors of Istanbul region