Türkiye'de çağdaş bir tiyatro örneği; Dot
A contemporary theatre example; Dot
  1. Tez No: 491479
  2. Yazar: DERYA ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA KAPAN EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
20. Yüzyılda tiyatronun hayatın aynası olarak algılandığı gerçekçi estetiğin yadsınışı, beraberinde tiyatronun birçok öğesinin de temelden sorgulanmasına neden olmuştur. Bu tezde 20. Yüzyıldan günümüze kadar olan süreçte tiyatro alanında yaşanan dönüşümler Dot tiyatrosu eksene alınarak tanımlanmıştır. Türkiye'de çağdaş tiyatronun ortaya çıkışı ve gelişimi tarihsel süreç içerisinde değerlendirilmiş ve örneklerle Türkiye'de çağdaş tiyatronun varlığı ve konumu genel hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dot'un oyun seçimlerinde sıkça yer verdiği in-yer-face akımı ve Britanya tiyatrosundan örneklerle Dot tiyatrosunun çağdaş tiyatro içindeki yeri, Türkiye'de çağdaş tiyatro alanında getirdiği yenilikler, sahnelemeleri, projeleri, ilkeleri ele alınmış ve sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The denial of the realistic aesthetics of 20th Century theatre being perceived as the mirror image of life, resulted in many theatrical factors being questioned. In this thesis, transformation in the field of theatre from the 20th Century to the present day were defined by using the Dot theatre axis. The emergence and development of contemporary theatre in Turkey was evaluated in the historical process and its position has been introduced with examples. The existence and movement of the in-yer-face theatre that Dot frequently places in the selection of plays and examples of theatres in Britain, as well as the place of Dot theatre in contemporary theatres, the innovations that have been brought to the Turkish contemporary theatre, projects, staging, and principles, have been considered.