Depresyon belirtisi gösteren yetişkin bireylerde ayrılma kaygısı bozukluğu eş tanısının incelenmesi
Investigation of comorbidity between depression and seperation anxiety disorder on adult individuals
- Tez No: 491481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada Depresyon belirtisi gösteren yetişkin bireylerde Ayrılma Kaygısı Bozukluğu eş tanısının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstabul ili içerisinde Haliç Üniversitesi Psikoloji Öğrencilerinden depresyon belirtisi gösteren toplam 134 birey ile gerçekleştirilmiştir. Depresyon belirtisi gösteren bireylerin demografik bilgilerini edinmek için araştırmacı tarafından oluşturulmuş demografik bilgi formu geliştirilmiştir. Bireylerin depresyon belirtilerini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği, bireylerin kaygı seviyesini belirlemek için Beck Kaygı Ölçeği ve bireylerin Ayrılma Kaygısını Ölçmek için Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, Depresyon belirtisinin yetişkin bireylerde görülme olasılığı yüksek bulunmuştur. Depresyon belirtisine sahip bireylerde Ayrılma Kaygısı Bozukluğu belirtisi gözlenmiştir. Ayrılma Kaygısının Depresyon ile eş tanı olma durumunda cinsiyetin etken bir faktör olmadığı istatiksel olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, It was aimed to examine the co-diagnosis of separation anxiety disorder in adult individuals with signs of depression. The study was carried out with a total of 134 individuals from the Haliç University Psychology Students who showed symptoms of depression in the required province. A demographic information form developed by the researcher has been developed to obtain demographic information of individuals with signs of depression. The Beck Depression Scale was used to measure depression in individuals, the Beck Anxiety Scale in order to determine the anxiety level of individuals, and the Adult Separation Anxiety Inventory to measure separation anxiety of individuals. According to the results of the research, the symptom of depression is high likely to be seen in adult individuals. Individuals with a symptom of depression showed signs of Separation Anxiety Disorder. It is statistically found that gender is not a factor in case of separation comorbidity with depression.