Depresif belirti gösteren bireylerde EMDR terapinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of EMDR therapy in individuals with depressive symptoms
  1. Tez No: 933400
  2. Yazar: HİLAL NUR KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, depresif belirti gösteren bireylerde EMDR terapisinin uygulanması ve terapinin etkinliğinin incelenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden tekli durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiş olup, seanslar ölçüt örneklem yoluyla seçilmiş Beck Depresyon Ölçeği puanı 17 ve üzeri bulgulanan, İstanbul ilinde yaşayan, on sekiz yaş ve üzeri on yetişkin birey ile çevrim içi (online) şekilde gerçekleştirilmiştir. Terapi sürecinin sonlanmasının ardından katılımcılar ile geri bildirim görüşmesi gerçekleştirilmiş olup verilerin toplanmasında gözlem ve nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Dört seans EMDR uygulaması sonrası her bir seans için ayrı ayrı oluşturulan görüşme dökümleri tematik analize tabi tutularak ''Umutsuzluk, Kendine Yönelik Olumsuz Duyguları, Bedensel Kaygı, Fiziksel Belirtiler, Yakın İlişkiler'' kategorileri oluşturulmuştur. Oluşturulan kategori ve alt kategorilerdeki değişimin saptanabilmesi amacıyla Terapi Sonrası Geri Bildirim Formu oluşturulmuş olup katılımcılardan Terapi Sonrası Geri Bildirim Formunda bulunan soruları yanıtlamaları istenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, depresyon düzeyinin ve depresif belirtilerin, gerçekleştirilen EMDR uygulaması sonucunda anlamlı bir biçimde düşüş gösterdiği, katılımcıların Terapi Sonrası Geri Bildirim Formuna verdikleri yanıtlardan hareketle, anlamsal içerik analizi yöntemi ile oluşturulan her kategoride olumlu yönde değişim yaşadıkları, rahatsız edici deneyimlerden kendilerini ayrıştırabildiği, sorunlara yapıcı ve çözüm odaklı bir bakış açısı geliştirdikleri ve terapinin kendi kaynaklarını keşfetmelerine yarar sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to apply EMDR therapy in individuals with depressive symptoms and to examine the effectiveness of the therapy. The research was carried out with a single case study design, one of the qualitative research methods, and was conducted online with ten adult individuals aged eighteen and over, living in Istanbul, whose Beck Depression Scale scores were found to be 17 and above, selected through criterion sampling. After the end of the therapy process, a feedback interview was held with the participants and semi-structured interview technique was used among the observation and qualitative research methods to collect the data. After four sessions of EMDR application, the interview transcripts created separately for each session were subjected to thematic analysis and the categories of“Hopelessness, Negative Feelings Towards Self, Physical Anxiety, Physical Symptoms, Close Relationships”were created. In order to determine the change in the created categories and subcategories, a Post-Therapy Feedback Form was created and the participants were asked to answer the questions in the Post-Therapy Feedback Form. According to the results of the study, it was found that the level of depression and depressive symptoms significantly decreased as a result of the EMDR application performed, based on the participants' responses to the Feedback Form After Therapy, they experienced positive changes in each category created using the semantic content analysis method, were able to separate themselves from uncomfortable experiences, developed a constructive and solution-oriented perspective on problems, and therapy benefited them to discover their own resources.